به گزارش افکارنیوز،

وعده های «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان، مبنی بر فراهم کردن آزادی برای جوانان و همچنین آزادی بیان نه تنها محقق نشده بلکه عکس آن نیز اتفاق افتاده به طوریکه تعداد بازداشتی ها در دوره قدرت گرفتن بن سلمان در عربستان افزایش یافته است.

اخبار بین الملل-در میان افرادی که در عربستان سعودی بازداشت می شوند مبلغان دینی، مخالفان سیاسی، فعالان حقوقی و نمایندگان جنبش های زنان دیده می شوند.

سعودی ها حتی شهروندان اردنی و فلسطینی را به بهانه حمایت از مقاومت فلسطین و در رأس آنها جنبش حماس بازداشت می کنند.

نهادهای حقوق بشر اعلام کرده اند که از زمان قدرت گرفتن بن سلمان در عربستان سعودی، اوضاع حقوق بشر در این کشور به شدت وخیم شده و این مسأله سؤالاتی را در خصوص چرایی افزایش اقدامات امنیتی در عربستان همزمان با قدرت گرفتن بن سلمان به وجود آورده است.

«عبدالعزیز المؤید» فعال حقوقی سعودی اعلام کرد که گزارش های بین المللی در خصوص حوادث رخ داده در داخل عربستان نشان دهنده آن است که سرکوبی که در این کشور انجام می شود در طول تاریخ آن بی سابقه بوده است.

وی افزود: سرکوب امنیتی یکی از بیماری های پادشاهی مطلق به شمار میرود به طوریکه هیچ نظارتی بر حاکم کشور وجود ندارد. بن سلمان در حالی در عربستان به قدرت رسیده که از لحاظ سلسله حکومتی استحقاق آن را نداشت و افراد دیگری مانند احمد بن عبدالعزیز باید به قدرت می رسیدند. وی هیچ تخصص یا دستاورد چشمگیری ندارد.

در همین خصوص «دیوید اگناتیوس» نویسنده روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای اعلام کرد که بن سلمان از اعمال محدودیت های سفر علیه هزاران شهروند سعودی استفاده می کند چرا که آنها را یک تهدید سیاسی برای خود می داند. 

بر اساس این گزارش، ۲۷ تن از فرزندان عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه فقید عربستان از سال ۲۰۱۷ تاکنون ممنوع السفر هستند.