به گزارش افکارنیوز،

طی هفته های گذشته تونس شاهد وقوع تنش های سیاسی بوده است. ماجرا از آنجا آغاز شد که الغنوشی رئیس پارلمان این کشور به فایز السراج رئیس دولت وفاق ملی لیبی در قبال پیشروی در برابر نیروهای ارتش ملی لیبی تبریک گفت.

اخبار بین الملل-در ادامه این گزارش آمده است: ارتش ملی لیبی از سوی امارات، عربستان و مصر حمایت می شود و بر اساس آنچه که در تونس مطرح شده، امارات در پشت تنش های سیاسی اخیر در این کشور به ویژه حمله به راشد الغنوشی ایستاده است.

در این گزارش نوشته شده است: طی روزهای گذشته، تعدادی از معترضان تونسی خواهان انحلال پارلمان این کشور و برگزاری انتخابات پارلمانی زود هنگام شده بودند. آنها موضع گیری الغنوشی در قبال بحران لیبی را نپسندیدند. در رأس این گروه ها جبهه نجات حضور دارد که بر اساس گزارش های منتشر شده ۲ نفر در امارات صفحه فیسبوک این جبهه را مدیریت می کنند. این مسأله شک و تردیدها را در خصوص میزان مداخلات امارات در امور داخلی تونس برمی انگیزد.

در ادامه این گزارش آمده است: روزنامه مستقل الوطن در الجزایر طی ماه گذشته گزارش داد که سرویس اطلاعات ترکیه تلاش برای کودتا در تونس را که توسط عوامل امارات مدیریت می شد خنثی کرد. تحلیلگران معتقدند که این اقدامات تا حد زیادی شبیه یک کودتا به روش امارات محسوب میشود. آنها معتقدند که امارات طی سالهای گذشته برای توقف نفوذ قطر و طرفداران حزب النهضه در تونس تلاش کرده است.

در این گزارش خاطر نشان شده است: شبکه تلویزیونی الغد متعلق به امارات طی ماه گذشته گزارشی در خصوص تظاهرات در تونس علیه بیکاری پخش کرد که معلوم شد این اعتراضات مربوط به تظاهرات علیه «معامله قرن» بوده است.