به گزارش افکارنیوز،

سازمان ملل متحد سه‌شنبه شب اعلام کرد؛ حدود ۲۸ هزار نفر از چهارم ژوئن (۱۵ خرداد) تا کنون به دلیل درگیری‌ها از ۲ شهر ترهونه و سرت لیبی فرار کرده‌اند.

اخبار بین الملل-​استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: بیش از سه هزار و ۸۰۰ نفر با شدت گرفتن درگیری‌ها در اطراف شهر ترهونه واقع در جنوب شرق طرابلس و سرت واقع در شمال غرب لیبی از این منطقه فرار کردند که بر این اساس آمار کلی آوارگان این منطقه از چهارم ژوئن به بیش از ۲۷ هزار و ۷۵۰ نفر می‌رسد.

وی افزود: کمک‌های بشردوستانه به سرت رسیده است و در حال برنامه‌ریزی برای توزیع کمک‌های بیشتر به آوارگانی هستیم که هنوز این کمک به آنها نرسیده است.  

ارتش دولت وفاق ملی لیبی پنجم ژوئن کنترل شهر ترهونه واقع در ۹۰ کیلومتری جنوب شرق طرابلس را که در اختیار نیروهای خلیفه حفتر بود به دست گرفت و هم اکنون نیز آماده حمله به شهر سرت است.  

لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با هدف برکناری معمر قذافی حاکم وقت این کشور، با تنش‌های سیاسی و درگیری‌های نظامی بسیار گسترده‌ای روبه‌رو بوده است.

این کشور در نهایت به ۲ بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در بخش غربی با مرکزیت طرابلس دولتی موسوم به دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» بر سر کار آمده که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد و برخی کشورها از جمله ترکیه، قطر و ایتالیاست و در بخش شرقی و جنوب نیز "خلیفه حفتر" ژنرال بازنشسته ارتش بر امور مسلط شده است که از سوی کشورهایی مانند عربستان، روسیه، فرانسه، مصر، امارات متحده عربی، یونان و قبرس حمایت می‌شود.