به گزارش افکارنیوز،

منابع رسمی در سوریه نیمه شب گذشته از حملات هوایی رژیم صهیونیستی به برخی مناطق جنوب شرقی سوریه خبر دادند.

اخبار بین الملل- سانا در این باره گزارش داد: سامانه دفاع موشکی سوریه به حملات هوایی اسرائیل به مناطق تل الصحن در حومه سویدا و کباجب در حومه دیرالزور پاسخ دادند. 

همچنین در این گزارش اعلام شد که مناطق السخنه در دیرالزور و صلخد در جنوب سویدا از دیگر مناطقی بودند که از سوی صهیونیست‌ها هدف حمله قرار گرفتند.

این رخداد در شرایطی نیمه شب گذشته روی داد که در روز دوشنبه نیز سامانه دفاع موشکی سوریه، پهپاد‌های مهاجم که به مرز‌های سوریه در شهر جبله تجاوز کرده بودند را هدف قرار داد.

همزمان با حملات هوایی اسرائیل، درگیری‌های نسبتا شدیدی بین ارتش سوریه و تروریست‌ها در حومه روستای بنین در جنوب ادلب رخ داد. ارتش سوریه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد قرار است هرچه سریعتر تکلیف باقی مانده‌های داعش و القاعده را در ادلب و بخش‌های اشغالی مشخص کند.

این در حالی است که واشنگتن به این گروه‌های تروریستی پیام داده که از آن‌ها همچنان پشتیبانی می‌کند و قرار نیست حمایت از تروریست‌ها و گروه‌های وابسته به القاعده و داعش متوقف شود. از سوی دیگر به نظر می‌رسد اسرائیل با این حملات تلاش دارد تا نگرانی تروریست‌ها از عدم حمایت آمریکا را مرتفع سازد.

این در حالی است که تاکنون رژیم صهیونیستی به طور رسمی واکنشی در قبال این حملات خود به سوریه نداشته است.

اما خبرنگار خبرگزاری تاس روسیه در این باره گزارش داد: هفته‌های آینده پر از تحولات ناگهانی و پی‌در‌پی خواهد بود که به یک دستاورد استراتژیک بی‌سابقه برای حزب‌الله منجر خواهد شد و دولت آمریکا را وادار به اتخاذ یک تصمیم تکان دهنده خواهد کرد.

این رخداد‌ها در شرایطی در سوریه روی داد که منابع صهیونیستی شب گذشته از وقوع یک انفجار شدید در مناطق شمالی فلسطین اشغالی خبر دادند. همزمان با این رخداد، رسانه‌های صهیونیستی خبر از نفوذ یک گروه به داخل فلسطین اشغالی از مرز‌های شمالی دادند. پس از آن اعلام شد که نیرو‌های ارتش رژیم صهیونیستی در این منطقه در آماده باش کامل به سر می‌برند.

ناآرامی در مرز‌های داخلی رژیم صهیونیستی

در تحولی دیگر، «آویو کوخاوی»، رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی درباره پیامد‌های احتمالی پس از اجرای طرح الحاق کرانه باختری که قرار است در روز یکم جولای (یازدهم تیرماه) عملی شود، هشدار داد.

کوخاوی در این باره در گفت‌وگو با کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی تاکید کرد: حوادث پس از الحاق کرانه باختری به سوی جنگی جدید در غزه سوق پیدا می‌کند.

رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی که در حال بازدید از مقر فرماندهی جبهه شمالی ارتش این رژیم بود و بر مانور یگان زرهی نظارت می‌کرد، خطاب به نیرو‌های خود تاکید کرد: طی چند روز آینده باید در کرانه باختری حضور پیدا کنید و با تظاهرات و اعتراضات مردم مقابله کنید، شما باید برای این رخداد آمادگی داشته باشید.

او افزود: حوادث پس از الحاق کرانه باختری به جنگی جدید علیه غزه منجر خواهد شد.

کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز در گزارشی هدف از مانور‌های اخیر ارتش این رژیم را که با نظارت کوخاوی برگزار شد، آمادگی برای سناریو‌های جنگی پس از اجرای طرح الحاق کرانه باختری دانست.

در این گزارش اعلام شد: یکی از سناریو‌های اصلی رزمایش اخیر ارتش رژیم صهیونیستی که تمرینات نظامی در آن متمرکز بوده است، آغاز انتفاضه سوم در کرانه باختری و همزمان با آن جنگی جدید در غزه بوده است.

در همین رابطه «یواف لیمور» تحلیلگر صهیونیست در یادداشتی نوشت که ارتش اسرائیل در شرایط کنونی برای حضور همزمان در چند جبهه جنگی آماده می‌شود. او با اشاره به نزدیک شدن به زمان اجرای طرح الحاق کرانه باختری تاکید کرد که در روز‌های آینده در کرانه باختری شاهد تشدید وضعیت امنیتی خواهیم بود، همچنین این اعتراضات به طور قطعی به غزه سرایت پیدا کرده و گسترش می‌یابد تا ارتش اسرائیل را در دو جبهه درگیر خود کند. از طرف دیگر، طی روز‌های اخیر مرز‌ها با لبنان و سوریه هرگز روی آرامش را ندیده و این احتمال وجود دارد که ارتش اسرائیل در این دو جبهه نیز درگیر شود. بر این اساس، باید ارتش خود را برای سناریوی خطرناک درگیری در چهار جبهه همزمان آماده کند.

فرار از بحران به سبک نتانیاهو

در همین رابطه دکتر «حسین رویوران» کارشناس مسائل منطقه تاکید کرد: تکرار حملات هوایی و موشکی رژیم صهیونیستی به سوریه ناشی از قدرت و آزادی عمل رژیم صهیونیستی نیست بلکه پوششی برای قدرت‌نمایی و پیگیری اهداف سیاسی در درون این رژیم است. به عبارت دقیق‌تر هیچکدام از حملات رژیم صهیونیستی معادلات نظامی را تغییر نمی‌دهد و بیشتر بُعد نمایشی دارد و از تصمیم دولت سوریه در جلوگیری از بازکردن جبهه جدید جلوگیری نمی‌کند.

او افزود: نتانیاهو از بحران‌های متعدد از جمله پرونده‌های فساد، ناتوانی در ایجاد ائتلاف در حاکمیت و ناکارآمدی در ارتباط با مدیریت بحران کرونا رنج می‌برد، همه این مسائل نتانیاهو را وادار می‌کند تا فرافکنی کرده و توجه جامعه صهیونیستی را به بیرون معطوف نماید و از نمایان شدن بحران‌های سیاسی داخلی و ساختاری و اقتصادی جلوگیری کند. رژیم صهیونیستی در حال حاضر با بحران رکود اقتصادی بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شده که از زمان تاسیسش تاکنون سابقه نداشته است. این بحران می‌تواند ساختار سیاسی سرزمین‌های اشغالی را با بحران جدی روبه‌رو کند، اما نتانیاهو با مانور‌های مختلف تاکنون موفق به تغییر اولویت‌های جامعه شده است.

رویوران در ادامه تاکید کرد: این گونه اظهارات و اعلام آمادگی نظامی تلاشی برای پوشاندن ناتوانی رژیم صهیونیستی در یکسره‌ سازی هرگونه جنگ است. به عبارت صحیح‌تر موازنه بازدارندگی حزب‌الله، به اسرائیل اجازه نمی‌دهد که در جبهه لبنان وارد جنگ شود و قطعا اگر اسرائیل از توان لازم برای یکسره‌ سازی جنگ با حزب الله برخوردار بود حتی یک لحظه از آغاز جنگ درنگ نمی‌کرد.

او افزود: در حال حاضر رژیم صهیونیستی خود وارد بحرانی شده که قادر به مدیریت آن نیست. دادن شعار الحاق کرانه باختری و یا بخش‌هایی از آن در جریان انتخابات اسرائیل و اعلام بعدی نتانیاهو در ضمیمه‌سازی غور اردن و شهرک‌ها در یازدهم تیرماه اسرائیل را در معرض تصمیم‌گیری قرار داده که شرایط آن فراهم نیست.

او در پایان تاکید کرد: دولت اردن به دلیل اینکه این تصمیم‌گیری می‌تواند آینده این کشور و نظام سیاسی آن را در معرض چالش قرار دهد با اسرائیل همکاری نمی‌کند و مصر نیز بدلیل اینکه نگران از دست دادن بخش‌هایی از شبه‌ جزیره سینا تحت فشار آمریکا است، در حال حاضر از همکاری با اسرائیل خودداری می‌کند. از طرفی دیگر کشور‌های شیخ‌نشین خلیج فارس نمی‌توانند بدون اردن و مصر با اسرائیل همراهی کنند. در چنین شرایطی اسرائیل نمی‌تواند ضمیمه‌سازی بخش‌هایی از کرانه باختری را به راحتی انجام دهد، به ویژه که آمریکا در شرایط کنونی با وجود اعلام معامله قرن برای حمایت کامل از اسرائیل، زمان را مناسب چنین اقدامی نمی‌داند.