به گزارش افکارنیوز،

روزنامه واشنگتن تایمز روز دوشنبه در گزارشی نوشت، پلیس‌های سیاه‌پوست آمریکا نیز مانند شهروندان سیاه‌پوست این کشور، قربانی نژادپرستی نظام‌مند هستند و از سوی همکاران سفیدپوست خود تحقیر می‌شوند.

اخبار بین الملل-ماه گذشته افسران پلیس سیاه پوستی که بین شهروندان سیاه پوست و پلیس سفیدپوست گرفتار شده اند اتفاقاتی فراواقعی را تجربه کردند. آنها که در صفوف مقدم پلیس بوده اند در معرض پرتاب سنگ معترضان قرار گرفتند.   معترضان می گویند درک نمی کنند که چطور یک سیاه پوست می تواند بخشی از دستگاه نژادپرست پلیس باشد.

افسران سیاه پوست آمریکایی می گویند نسبت به پلیس سفیدپوست با چالش های بیشتری مواجه هستند هرچند که اکنون احساس همدردی بیشتری با معترضانی دارند که به آن توهین می کنند.

واشنگتن تایمز با شش نفر از افسران پلیس سیاه پوست که در حال خدمت یا بازنشسته درباره تجارب شان مصاحبه کرده است. همگی آنها تایید کردند که در شغل خود در معرض نژاپرستی ناشی از خودداری افسران سفیدپوست از صحبت و شنود آنها در خودروهای پلیس آنها بوده اند.

افسران مصاحبه کننده با این روزنامه اذعان کرده اند که مورد توهین لفظی همکاران سفیدپوست خود بوده و کمتر با ارتقای شغلی به ویژه افسران زن مواجه بوده اند.

موضوع نژادپرستی در پلیس آمریکا به دنبال کشته شدن جورج فلوید شهروند آمریکایی سیاه پوست به دست پلیس سیاه پوست در شهر میناپولیس به اعتراض های گسترده در این کشور منجر شد. برخی از سیاستمداران خواستار کاهش بودجه پلیس شده اند و کنگره آمریکا در حال بررسی استانداردهای جدید برای عملکرد پلیس است.

وزارت دادگستری آمریکا نیز اعلام کرده که بیش از ۱۵ هزار سازمان در این کشور بیش از ۷۰۰ هزار افسر پلیس را استخدام کرده اند. ادارات پلیس محلی شامل ۴۶۰ هزار پلیس تمام وقت است.

براساس گزارش مرکز آمار قضایی در آمریکا حدود ۱۱ درصد از این نیروهای پلیس سیاه پوست هستند و در دو سال گذشته این تعداد ثابت بوده است. سهم لاتین تبارها از ۸ درصد به ۱۲.۵ درصد در ترکیب پلیس در بازه زمانی مذکور افزایش یافته است  و سهم آنها در مقایسه با پلیس سیاه پوست بیشتر است.

آمریکایی ها می گویند دشوار می توان بین نژادپرستی با استفاده بیش از حد از قوه قهریه توسط پلیس ارتباط برقرار کرد اما تحقیقات سال ۲۰۱۹ میلادی نشان می دهد که احتمال کشته شدن افراد سیاه پوست به دست پلیس سفیدپوست ۲.۵ برابر افراد سفیدپوست است.

پیشتر نیز کشته شدن شهروندان سیاه پوست به دست پلیس سفیدپوست اعتراضاتی را در آمریکا برپا و خشم عمومی و انتقاد شدید مدافعان حقوق بشر در داخل و خارج آمریکا را برانگیخته بود.