به گزارش افکارنیوز،

«احمد عدلی» سرکنسول مصر در سودان گفت که ناآرامی‌های اخیر در اتیوپی ارتباطی به مصر ندارد و اتیوپی بایستی در برابر مسائل داخلی خود مسئولیت‌پذیر باشد و آن را به مسائل خارجی مرتبط نکند.

اخبار بین الملل- وی درباره سد النهضه نیز گفت که مصر با حق توسعه اتیوپی موافق است و در عین حال از حق حیات خود دفاع می‌کند و این امر نیز جز با توافق و تعهدات قانونی تضمین‌کننده حقوق سه کشور (مصر، سودان و اتیوپی) هرگز محقق نمی‌شود.

به نوشته روزنامه «رأی‌الیوم»، این دیپلمات مصری همچنین اخبار مربوط به تلاش مصر برای احداث پایگاه نظامی در سودان جنوبی را تکذیب کرد.

اتیوپی از هفته پیش صحنه خشونت و درگیری است که تا کنون به کشته شدن ۱۶۶ نفر و زخمی شدن ۱۶۷ نفر منجر شده است.

این درگیری‌ها و خشونت پس از آن رخ داد که دوشنبه گذشته «هالوشا هوندیسا» خواننده و فعال سیاسی مشهور اتیوپیایی به ضرب گلوله به قتل رسید.

«ابی احمد» نخست‌وزیر اتیوپی در واکنش به این ناآرامی‌ها گفته بود که برخی طرف‌های خارجی در پشت این ناآرامی‌ها قرار دارند.

او گفت که همزمان با نشست شورای امنیت برای بررسی بحران سد النهضه، هوندیسا ترور شد و این جنایتی است که برخی قدرت‌های خارجی در آن مشارکت دارند و گروه‌های داخلی نیز آن را اجرا کرده‌اند و هدف از این ترور نیز ممانعت از تکمیل پروژه سد النهضه است اما طرح‌های دشمنان ما هرگز محقق نخواهد شد.

اتیوپی در سال ۲۰۱۱ ساخت سد النهضه بر روی رودخانه نیل را آغاز کرده و مصر نیز نگران تأثیرگذاری این سد بر سهم آبی آن در این رودخانه است دو کشور بر سر این سد اختلافات جدی دارند.