به گزارش افکارنیوز،

«لیو شیائو مینگ»، سفیر چین در بریتانیا، در مورد واکنش‌ها به تصویب قانون امنیت ملی در هنگ‌کنگ اظهار نظر کرد.  

اخبار بین الملل-شیائو مینگ گفته هنگ‌کنگ دیگر تحت قانون استعماری اداره نمی‌شود اما این (منطقه) بخشی از کشور چین است. 

وی در ادامه صحبت‌های خود همچنین ابراز امید‌واری کرد که انگلیس در امور داخلی این کشور آسیایی دخالت نکند.  

این دیپلمات چینی همچنین گفت پکن به هیچ وجه «زیر بار دخالت‌های خارجی» نخواهد رفت و هیچ کس نباید عزم و اراده چین در محافظت از خود‌مختاری این کشور را دست کم بگیرد. 

شیائو مینگ در صحبت‌های خود به بریتانیا نیز هشدار داد و گفت: «اگر شما می‌خواهید چین را به یک کشور متخاصم تبدیل کنید، انگلیس عواقب آن را متحمل خواهد شد.» 

اظهارات شیائو مینگ در حالی امروز مطرح شد که کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ را سه‌شنبه هفته گذشته به اتفاق آرا به تصویب رساند و روز چهارشنبه نیز آن را رسماً اجرا کرد.

کمی بعد از اینکه این قانون توسط پکن به تصویب رسید، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس این اقدام پکن را محکوم کرد و آن را نقض اعلامیه مشترک بریتانیا و چین دانست. 

جانسون در جلسه پارلمان انگلیس مدعی شده بود: «تصویب و تحمیل قانون امنیت ملی نقض صریح و جدی بیانیه مشترک بریتانیا و چین است».

سفیر چین در انگلیس نیز در پیامی توئیتری روز یکم ژوئیه به اظهارات جانسون پاسخ داد و نوشت: «هنگ‌کنگ بخشی از چین است و امور هنگ‌کنگ، امور داخلی چین هستند. انگلیس هیچ حاکمیت، اختیار یا حق "نظارت" بر هنگ‌کنگ را به هیچ وجه ندارد. آن روز‌هایی که هنگ‌کنگ تحت قانون استعماری بریتانیا بودند، به پایان رسیده است.»