به گزارش افکارنیوز،

«گلوب اند میل» از فشار عربستان سعودی بر کانادا برای بازگرداندن «سعد الجبری» افسر اطلاعاتی و مسئول امنیتی سابق ریاض که سال ۲۰۱۷ به کانادا پناهنده شد، خبر داد.

اخبار بین الملل-بنابر اعلام این روزنامه، فشار‌ها برای بازگرداندن این مسئول سابق سعودی با تلاش‌های کمیته مبارزه با فساد محمد بن سلمان ، ولیعهد سعودی برای اتهام زنی به محمد بن نایف، ولیعهد سابق سعودی که از مارس سال گذشته در بازداشت به سر می‌برد، همزمان است.

دکتر سعد الجبری که در دربار پادشاهی عربستان سمت‌های متعددی داشته است از جمله معاونان برجسته محمد بن نایف (ولیعهد سابق سعودی) بود و با سازمان اطلاعاتی غرب «ام آی ۶» همکاری می‌کرده است.

بر سر کار آمدن محمد بن سلمان و مخالفت این افسر اطلاعاتی با مداخله نظامی در یمن و بازداشت خانگی ولیعهد سابق موجب فرار وی به کانادا شد.

این روزنامه کانادایی اعلام کرد: عربستان یک بار با ارسال دستور توقیف از طریق اینترپل در سپتامبر ۲۰۱۷ قصد بازداشت الجبری را داشت و بار دیگر در سال ۲۰۱۸ هیئتی را به کانادا اعزام کرد تا وی را به ریاض بازگرداند، اما موفق نشد سپس در پاییز ۲۰۱۹ درخواستی رسمی برای بازگرداندن وی به کانادا ارسال کرد.

به استناد گزارش این روزنامه، پرونده این افسر اطلاعاتی یکی از دلایل تنش دیپلماتیک میان دو کشور شده است چرا که الجبری طی سال‌ها فعالیت در حکومت پادشاهی عربستان اطلاعات حساسی درباره درآمد‌های مالی خاندان حاکم در دست دارد.

سخنگوی وزارت دادگستری کانادا در این باره اعلام کرده است که چون درخواست‌ها به صورت محرمانه میان مقامات دو کشور رد و بدل می‌شود نمی‌توان به صورت علنی درباره درخواست بازگرداندن شخصی خاص، قبل از مطرح شدن آن در دادگاه‌ صحبت کرد.

روزنامه گلوب اند میل همچنین اعلام کرد که وزارت خارجه عربستان نیز به درخواست این روزنامه برای بیان جزئیات مسئله سعد الجبری پاسخی نداده است.

مقامات عربستان برای تحت فشار قرار دادن مسئول امنیتی سابق خود برای بازگشت به کشور، دو فرزند وی را دو هفته قبل بازداشت کردند.

روزنامه واشنگتن پست نیز روز شنبه به نقل از منابع سعودی و آمریکایی نوشت که کمیته مبارزه با فساد که زیر نظر محمد بن سلمان فعالیت می‌کند درصدد اتهام زنی به محمد بن نایف و مصادره ۱۵ میلیارد دلار از اموال وی هستند.

این کمیته مدعی است محمد بن نایف این اموال را از راه غیرقانونی به دست آورده است درحالی که وی بر اساس دستور پادشاهی این مبالغ را برای مبارزه با تروریسم دریافت می‌کرده است.