به گزارش افکارنیوز،

جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست‌های امنیتی و روابط خارجی اتحادیه اروپا تماس تلفنی با حسان دیاب، نخست وزیر لبنان برقرار کرد.

اخبار بین الملل-نخست وزیر لبنان در جریان این تماس، ضمن هشدار درباره خطرات آغاز حفاری برای دستیابی  به نفت و گاز در اطراف منطقه اقتصادی این کشور از سوی رژیم صهیونیستی، بر حقوق مشروع کشورش در آب‌های منطقه‌ای که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته می‌شود، تاکید کرد.

وی به مسئله همه گیری ویروس کرونا نیز پرداخت و بر ضرورت خروج کشورش از لیست کشور‌های ممنوع السفرِ اتحادیه اروپا با توجه به مهار این بیماری در لبنان تاکید کرد.

مسئول اتحادیه اروپا نیز در این تماس بر توجه ویژه‌ای که این اتحادیه نسبت به لبنان دارد، تاکید کرد.

میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان نیز پیش از این با هشدار درباره آغاز عملیات اکتشاف گاز طبیعی و نفت در منطقه دریایی بلوک ۷۲ از سوی رژیم صهیونیستی آن را بسیار خطرناک توصیف کرد و اعلام جنگ علیه لبنان دانست.

رسانه‌های صهیونیستی مدعی شدند قسمتی از بلوک ۹ دریای میدترانه نفت و گاز لبنان، متعلق به رژیم اشغالگر صهیونیستی است و طرح اکتشاف گاز از این منطقه را تصویب کردند.

مناطق مرزی لبنان و فلسطین اشغالی در دریای مدیترانه شامل یک منطقه مثلثی شکل به مساحت ۸۶۰ کیلومتر مربع است که وجود منابع انرژی در این محدوده بر اهمیت آن افزوده است.

طبق اکتشافاتی که در سال ۲۰۰۹ میلادی انجام شد، لبنان در کنار قبرس، مصر و فلسطین اشغالی در حوزه نفتی شرق مدیترانه قرار گرفت؛ اما لبنان به علت دخالت‌های خارجی و مشکلات سیاسی در داخل، نسبت به دیگر کشور‌های این حوزه نفتی کار استخراج نفت را با تأخیر شروع کرد.