به گزارش افکارنیوز،

«دان شاپیرو» سفیر پیشین ایالات متحده آمریکا در اراضی اشغالی فلسطین از تلاش کشورهای عربی موسوم به «میانه‌رو» برای اجرای طرح اشغال کرانه باختری فلسطین خبر داد.

اخبار بین الملل-کشورهای عربی میانه‌رو اصطلاحی است که کشورهای غربی و آمریکا برای همپیمانان عرب خود مانند امارات عربی متحده استفاده می‌کنند؛ کشورهایی که تلاش بسیاری برای عادی‌سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی انجام می‌دهند.

روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم» به نقل از شاپیرو گزارش داد، این کشورها، تلاش کردند که شروطی را برای تداوم مذاکرات بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها مطرح کنند تا بتوانند طرح اشغال کرانه باختری را به تعویق بیاندازند.

این دیپلمات آمریکایی همچنین خبر داد که این کشورهای عربی کوشیدند وضع کنونی در فلسطین را تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا (آبان ماه) ثابت نگه دارند.

وی در ادامه تأکید کرد، کشورهای مذکور تلاش زیادی کردند تا «از مخالفت اردن با طرح الحاق بکاهند و از "امان" خواستند که از صف جمعی کشورهای عربی خارج نشود».

شاپیرو می‌گوید که این کشورها از تلاش برای عادی‌سازی روابط با تل‌آویو کاستند و واکنشهای داخلی و خارجی نسبت به این مسئله را تحت نظر داشتند، ولی در عین حال، «کانالهای راهبردی تماس» با آمریکا و رژیم صهیونیستی را حفظ کردند.

سفیر پیشین آمریکا در تل‌آویو خاطر نشان کرد، کشورهای مذکور خواستار آن هستند که از آنان تحت عنوان «کشورهای خائن به مسئله فلسطین» یاد نشود و همین مسئله باعث درگیری این کشورها با آمریکا و رژیم صهیونیستی خواهد شد.

وی در پایان تأکید کرد، این کشورهای بیم آن دارند که اشغال کرانه باختری باعث جنگ منطقه‌ای شود و مدعی هستند که «ایران و ترکیه از این وضعیت برای تثبیت تسلط بر خاورمیانه استفاده خواهد کرد».