به گزارش افکارنیوز،

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه گفت، استفاده احتمالی از هواپیماهای ناتو برای قاچاق مواد مخدر از افغانستان باید مورد تحقیق قرار گیرد.

اخبار بین الملل- به نوشته خبرگزاری «تاس»، لاوروف گفت: «گزارش‌هایی از قاچاق مشتقات افیونی از افغانستان به دیگر کشورها از جمله اروپا، با استفاده از هواپیماهای نظامی ائتلاف ناتو منتشر شده‌اند».

وزیر امور خارجه روسیه افزود: «نمی‌توانیم این گزارش‌ها را به صورت ۱۰۰ درصد تأیید کنیم اما بسیار متدوال‌تر از آن هستند که قابل چشم‌پوشی باشند. اگر هواپیمایی نظامی در افغانستان استفاده شده باشد فقط می‌تواند هواپیمای نظامی یا سرویس‌های ویژه ناتو باشد».

وی افزود: «طبیعتاً چنین اطلاعاتی باید مورد تحقیق و بررسی قرار گیرند و پیش از دیگران [این تحقیقات] باید درخصوص آمریکا انجام شود».

این دیپلمات ارشد روس گفت: «با بررسی شواهد کاملاً قابل استناد، می‌توانیم بگوییم که در طول ۲۰ سال حضور آمریکا و هم‌دستانش در افغانستان، قاچاق مواد مخدر در این کشور چند برابر افزایش یافته است. آمریکا و هیچ یک از اعضای این ائتلاف تلاشی جدی جهت توقف تولید مواد مخدر در افغانستان انجام نداده‌اند».

لاوروف همچنین روز گذشته (جمعه)، مسائل سیاسی داخلی آمریکا را پشت پرده گزارش ادعایی رسانه‌ای این کشور در خصوص تبانی روسیه و طالبان برای کشتن نظامیان آمریکایی حاضر در افغانستان دانست و گفت، یک دعوای سیاسی داخلی در پس «حدس و گمان‌های ناشایست» در خصوص ارتباط ادعایی مسکو با طالبان در افغانستان قرار دارد.