به گزارش افکارنیوز،

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز گذشته (سه‌شنبه) در مصاحبه‌ای ضمن چشم‌پوشی از خشونت نیرو‌های پلیس آمریکا و قتل‌هایی که آنها مرتکب می‌شوند گفته سفید‌پوستان نسبت به سیاهپوستان بیشتر کشته می‌شوند.

اخبار بین الملل-ترامپ در این مصاحبه در پاسخ به سؤال شبکه خبر‌ی «سی‌بی‌اس» مبنی بر اینکه چرا آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار به دست پلیس کشته می‌شوند، گفت: «سفید‌پوستان نیز همین طور! سفید پوستان نیز همینطور! چه سؤال مزخرفی».

ترامپ در ادامه گفت: «راستی، سفید‌پوستان بیشتر [کشته می‌شوند].»

رئیس‌جمهور آمریکا در اظهارنظری دیگر به پرچم‌های کنفدراسیون‌ها در این کشور اشاره کرد گفت که مردم این پرچم‌ها را دوست دارند.

این در حالی است که مشاهده این پرچم‌ها برای سیاهپوستان آمریکایی و برخی دیگر در این کشور که آنها را نشانه‌ای از نژاد‌پرستی می‌دانند، در‌د‌آورد است.

ترامپ در پاسخ به این سؤال که آیا متوجه می‌شود این پرچم‌ها برای این مردم در‌د‌آور است گفت: «مردم این (پرچم‌ها) را دوست دارند و من افرادی را می‌شناسم که از پرچم‌های کنفدراسیون خوششان می‌آید و به فکر بردگی نمی‌افتند».

حامیان حقوق بشر و کنشگران اجتماعی در این کشور خواستار برچیدن پرچم‌ها، مجسمه‌ها و بناهای شخصیت‌های نظامی و سیاسی دوران کنفدراسیون هستند چرا که به گفته آنها اینها نماد نژادپرستی و برده‌داری هستند.

آسوشیتد‌پرس نوشته، مطالعات نشان می‌دهند که احتمال کشته شدن سیاهپوستان آمریکایی توسط پلیس بیشتر است؛ اگرچه سفید‌پوستان بیشتری هم با توجه به جمعیت بیشتر آنان کشته می‌شوند.

آسوشیتد‌پرس با استناد به یک مطالعه‌ای که در زمینه به کار‌بردن زور توسط نیرو‌ی پلیس آمریکا از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ انجام شده نوشت، در حالی که قربانیان سفید‌پوست نسبت به سیاهپوستان بیشتر بوده است، اما آنها نرخ مرگ و میر در میان سیاهپوستان نسبت به سفیدپوستان ۲.۸ برابر بیشتر بوده است.

این هفته انتشار فیلمی جدید که نشان می‌داد یک افسر پلیس آمریکایی دیگر زانویش را روی گردن یک فرد سیاه‌پوست قرار داده، موجب خشم عمومی در فضای مجازی شد.

رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند این ویدئو را نخستین بار حساب توئیتری جنبش «زندگی سیاه‌پوستان اهمیت دارد» منتشر کرده است. جنبش «زندگی سیاه‌پوستان اهمیت دارد» در توضیح درباره این ویدئو نوشته که این اتفاق شنبه هفته جاری رخ داده است.

اعمال روش «زانوی روی گردن» که در این ویدئو مشاهده می‌شود توسط یک افسرسفیدپوست دیگر به مرگ «جورج فلوید» در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا منجر شد.