به گزارش افکارنیوز،

«نیویورک تایمز» روز چهارشنبه اعلام کرد بخشی از کارکنان خود را از هنگ‌کنگ به «سئول» منتقل می‌کند.

اخبار بین الملل-یک سوم از کارکنان این روزنامه آمریکایی که شامل بخش دیجیتال و روزنامه آنلاین آن در آسیا است، به پایتخت کره جنوبی منتقل خواهند شد.

چندی پیش واشنگتن اعلام کرد که برای شمار کارکنان چند رسانه دولتی چین که در ایالات متحده فعالیت دارند، سقف تعیین کرده است. بنا به دستور وزارت خارجه آمریکا، صدور روادید کار برای روزنامه‌نگاران چینی این رسانه‌ها محدود می‌شود و تعداد کل کارکنان آنها حدود ۴۰ درصد کاهش می‌یابد.

محدودیت‌های واشنگتن شامل پنج رسانه‌ «شینهوا»، «سی‌جی‌تی‌اِن»، «رادیو چین»، «چاینا دیلی» و «پیپل دیلی» می‌شود و وزارت خارجه آمریکا ماه گذشته، این رسانه‌ها را «نماینده‌های جمهوری خلق چین» دانسته است.

این تصمیم در شرایطی اتخاذ شد که دولت آمریکا تلاش‌هایی را در چندین جبهه برای مقابله با گسترش نفوذ چین به کارگرفته است. فقط در یک ماه گذشته، آمریکا اقداماتی را علیه محققان چینی انجام داده و شرکت هوآوی را متهم کرده است.

وزارت خارجه چین نیز متقابلا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «چین بدین وسیله اقدامات زیر که از همین لحظه لازم‌الاجرا هستند را اعلام می‌دارد: نخست، در پاسخ به اقدام آمریکا در قرار دادن پنج سازمان رسانه‌ای چین به عنوان "نهادهای خارجی" ، پکن به رسم دوجانبه‌گی از شعبات رسانه‌های صدای آمریکا، نیویورک‌تایمز، وال‌استریت‌ژورنال، واشنگتن‌پست و تایم که در چین مستقر هستند می‌خواهد اطلاعات مربوط به کارکنان، منابع مالی، فعالیت‌ها و املاکشان در چین را به صورت مکتوب اعلام کنند».