به گزارش افکارنیوز،

پیش نویس طرح ویژه تحریم ترکیه بر سر خرید جنجالی سامانه پدافند موشکی روسی اس-۴۰۰ به کنگره آمریکا ارائه شد.

اخبار بین الملل-گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا پیش نویس طرحی را روز گذشته به کنگره این کشور تقدیم کردند که بر مبنای آن تحریم‌هایی علیه دولت آنکارا برای خرید پدافند موشکی اس-۴۰۰ از روسیه در نظر گرفته می‌شود.

آدام کنزینگر، نماینده جمهوری خواه کنگره و از امضا کنندگان پیش نویس تحریم ترکیه در این خصوص گفت روز جمعه سند پیش نویس تحریم‌ها علیه دولت و مقامات ترکیه بر سر خرید اس-۴۰۰ از سوی دو نماینده جمهوری خواه و معاون کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تنظیم و به کنگره ارائه شد.

پیش نویس طرح تحریم ترکیه با عنوان «قانون مقابله با صادرات تسلیحات روسی» ارائه شد و در تلاش است تا خرید سامانه پدافندی اس-۴۰۰ از سوی ترکیه را مشمول قانون کاتسا، مقابله با شمنان آمریکا از طریق تحریم ها، قرار داده و تحریم کند. این در حالی است که اخیرا سفیر ترکیه در روسیه گفت مذاکرات آنکارا و مسکو برای ادامه روند تحویل دومین محموله سامانه موشکی اس-۴۰۰ ادامه دارد.

ترکیه نخستین کشور عضو ناتو است که چنین سامانه پدافند هوایی را از روسیه خریداری کرده است. روسیه در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد قراردادی به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار با ترکیه برای فروش سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ امضا کرده است. بر اساس این قرارداد، علاوه بر تحویل این سامانه به آنکارا اجازه تولید بخشی از فن‌آوری تولید آن نیز به کشور ترکیه داده می‌شود.

این قرارداد تسلیحاتی، مخالفت شدید کشور‌های عضو ناتو از جمله آمریکا را در پی داشت. به اعتقاد واشنگتن این سامانه امنیت تجهیزات نظامی ناتو را به خطر می‌اندازد. با این حال، ترکیه با تمامی فشار‌هایی که از سوی واشنگتن بر آن وارد شده اعلام کرده است حاضر نیست از این قرارداد صرف نظر کند.