به گزارش افکارنیوز،

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین ( حماس ) امروز سه‌شنبه تأکید کرد که باید تمام آوارگان فلسطینی که قبلا در اردوگاههای سوریه حضور داشتند، به این اردوگاهها بازگردند.

اخبار بین الملل-حماس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این مسئله به خاطر امنیت و ثبات بوده و یک ضرورت اجتماعی و انسانی است.

روزنامه الکترونیکی رأی الیوم به نقل از این جنبش فلسطینی گزارش داد، اردوگاه یرموک، نمادی از حضور فلسطین در سوریه و آوارگان فلسطینی در این کشور است و به همین دلیل باید بازسازی شود.

حماس تأکید کرد که حضور آوارگان فلسطینی در این اردوگاه، به منزله تاریخ، هویت و پایبندی به آرمان فلسطین، مقابله با اشغالگر اسرائیلی و تأکید بر حق بازگشت است.

این جنبش فلسطینی از «آونروا» ( آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی) خواست که به وظایف خود در قبال آوارگان فلسطینی در سوریه عمل و به آوارگان کمک کند.

حماس همچنین تصریح کرد، آونروا باید در زمینه خدمات بهداشتی، آموزشی، امدادرسانی و مبارزه با بیماریها به آوارگان فلسطینی خدمات ارائه کند.

ارتش سوریه اردیبهشت ۱۳۹۷ توانست اردوگاه یرموک را از داعش پس بگیرد. این اردوگاه در سال ۲۰۱۲ در اشغال تروریستهای معارض و سپس در سال ۲۰۱۵ به اشغال داعش و جبهه النصره درآمد.

ساکنان این اردوگاه پیش از جنگ علیه سوریه در سال ۲۰۱۱ حدود ۵۰۰ هزار نفر برآورد می‌شد که ۱۶۰ هزار نفر از آنان آوارگان فلسطینی بودند