به گزارش افکارنیوز،

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز سه‌شنبه تلفنی با «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان درباره آخرین تحولات لیبی و سوریه و راه‌های توسعه روابط دوجانبه گفت‌وگو کردند.

اخبار بین الملل- بر اساس بیانیه ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان و مرکل درباره موضوعاتی که امکان همکاری درباره آنها وجود دارد نظیر همه گیری ویروس کرونا به خصوص مرحله پس از پایان این همه گیری صحبت کردند.

این گفت‌وگو در حالی انجام می‌شود که «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان دوشنبه تهدید کرد طرف‌ها و کشورهایی را که در لیبی مداخله می‌کنند تحریم خواهد کرد.

فرانسه، ایتالیا و آلمان روز شنبه طی بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که آماده در نظر گرفتن اعمال تحریم‌هایی علیه قدرت‌های خارجی هستند که تحریم تسلیحاتی در لیبی را نقض می‌کنند.

در بیانیه مشترک این سه کشور آمده است: «ما از تمامی بازیگران خارجی می‌خواهیم که دخالت فزاینده خود را پایان داده و به تحریم تسلیحاتی که توسط شورای امنیت سازمان ملل ایجاد شده کاملا احترام بگذارند.»

پس از سرنگونی حکومت سرهنگ «معمر قذافی» دیکتاتور سابق لیبی، این کشور وارد بحران فزاینده شد و از آن زمان تحت کنترل دو دولت در شرق و غرب این کشور در آمده است.

دولت غرب لیبی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) بوده و دولت طُبرُق در شرق لیبی نیز با ارتشی که فرماندهی آن در دست خلیفه حفتر است در حال حکمرانی است.

ارتش دو طرف از فروردین سال 98 وارد درگیری‌های شدیدی با یکدیگر شده‌اند که همچنان ادامه دارد.

هر دو طرف درگیر در لیبی توسط کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای مورد حمایت لجستیکی و تسلیحاتی قرار دارند و بنا به گفته «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تحریم‌های تسلیحاتی لیبی به سخره گرفته شده است.