به گزارش افکارنیوز،

یک سازمان غیردولتی مدافع محیط زیست که دفتر آن در هلند قرار دارد هشدار داده انفجار بمب هسته‌ای در آلمان به کشته شدن صدها هزار منجر خواهد شد.

اخبار بین الملل- سازمان «گرین‌پیس» (صلح سبز) بر همین اساس از آمریکا خواسته زرادخانه کوچک سلا‌ح‌های اتمی‌ خود در آلمان را از این کشور خارج کند.

گزارش سازمان صلح سبز در آستانه هفتاد و پنجمین سالگرد حمله اتمی آمریکا به شهر هیروشیما منتشر شده است.

سخنگوی دفتر این سازمان در آلمان در بیانیه‌ای گفت: «کشتارهای جمعی، مثل آنچه در حمله اتمی به ژاپن رخ داد نباید هرگز رخ دهند.»

در ادامه این بیانیه از دولت آلمان خواسته شده اطمینان حاصل کند سلاح‌های اتمی آمریکا به همراه سربازان این کشور از پایگاه هوایی «بوشل» خارج می‌شوند.

واشنگتن هفته گذشته اعلام کرد روند خروج نزدیک به ۱۲۰۰۰ نفر از نیروهای خودش در آلمان را آغاز خواهد کرد.

 سازمان صلح سبز در گزارش خود به محاسبه قدرت انفجار بمب‌های هسته‌ای در چند منطقه آلمان پرداخته است: در برلین، که قلب قدرت سیاسی آلمان است، در فرانکفورت که پایتخت اقتصادی آلمان است و در بوشل، که چندین بمب اتمی آمریکا در یک پایگاه هوایی انبار شده‌اند. 

قدرت انفجار اتمی بر حسب کیلو تن و مگاتن اندازه‌گیری می‌شود. یک سلاح هسته‌ای با قدرت انفجار یک کیلوتن، انفجاری معادل انرژی ناشی از ۱۰۰۰ تن (یک کیلوتن) تی‌ان‌تی تولید می‌کند.

نخستین سلاح هسته‌ای که روز ۶ آگوست ۱۹۴۵ در هیروشیما منفجر شد قدرتی معادل ۱۲.۵ کیلوتن داشت. بمب دیگری که چند روز بعد بر فراز ناگازاکی پرتاب شد ۲۲ کیلوتن قدرت داشت.

در گزارش سازمان صلح سبز گفته شده انفجار یک بمب اتمی با قدرت انفجار ۲۰ کیلوتن در برلین ۱۴۵ هزار نفر را در دم خواهد کشت. ۱۲۰ هزار نفر را هم در اثر تشعشعات رادیواکتیو در روزهای بعد جانشان را از دست خواهند داد. ۵۰ هزار نفر هم بر اثر سرطان در ماه‌ها و سال‌های بعدتر فوت خواهند کرد.