به گزارش افکارنیوز،

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی توییتری به پیام توییتری «مایک پامپئو »، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به نامه ضد ایرانی شورای همکاری خلیج فارس، پاسخ داد.

اخبار بین الملل- در نامه روز یکشنبۀ کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (GCC) به شورای امنیت، شورای همکاری با اتهام‌زنی به جمهوری اسلامی ایران، خواستار عدم پایان تحریم تسلیحاتی ایران شد.

اولیانوف در پاسخ به ذوق‌زدگی پامپئو در ارتباط با این نامه نوشت: لازم است به آمریکا توصیه شود به عنوان اولین گام، از پمپاژ سلاح به خاورمیانه به ارزش میلیاردها دلار دست بکشد.

وزیر خارجه آمریکا در توییتر نوشته بود: کشورها در خاورمیانه از خلیج تا اسرائیل از تمدید تحریمهای تسلیحاتی حمایت می‌کنند. این برای هر یک از آنها بسیار مهم است. عربها و اسرائیلی‌ها با صدایی رسا دارند صحبت می‌کنند و شورای امنیت باید گوش کند. 

تحریم تسلیحاتی ایران بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک که سال ۲۰۱۵ میان ایران و شش کشور آمریکا، روسیه، چین، انگلیس،‌ فرانسه و آلمان امضا شد، در مهرماه سال جاری به پایان خواهد رسید و ایران می‌تواند اقدام به فروش و خرید تسلیحات کند.

دولت آمریکا در تلاش برای ممانعت از برداشته شدن این تحریم‌ها، امروز سه‌شنبه (۲۱ مرداد)  قطعنامه‌ای را که خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است در شورای امنیت سازمان ملل متحد به رأی می‌گذارد. 

یک دیپلمات به خبرگزاری رویترز گفت که به نظر می‌رسد تلاش دقیقه آخری انگلیس، فرانسه و آلمان برای توافق با روسیه و چین برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ناموفق بوده است.

این دیپلمات اروپایی که خواست نامش فاش نشود در ادامه گفت‌وگو با رویترز افزود: «هدف دولت آمریکا پایان دادن به توافق هسته‌ای ایران است.»