به گزارش افکارنیوز،

رئیس ستاد مشترک ارتش بلاروس روز چهارشنبه با همتای روس خود بر سر برگزاری رزمایش نظامی به توافق رسید.

اخبار بین الملل- به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این دو مقام ارشد نظامی تصمیم گرفتند ارتش‌های دو کشور خود را برای برگزاری رزمایشی تا پایان سال جاری میلادی آماده کنند.

از سوی دیگر بعد از هفته‌ها ناآرامی در بلاروس پس از انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه امروز چهارشنبه اعلام کرد «میخائیل میشوستین» نخست‌وزیر این کشور فردا پنجشنبه عازم بلاروس می‌شود.

کمیسیون ملی انتخابات بلاروس، سه هفته پیش «الکساندر لوکاشنکو»، رئیس‌جمهور فعلی این کشور را با بیش از ۸۰ درصد آرا پیروز اعلام کرد، اما مخالفان مدعی شده‌اند که «اسوتلانا تیخانوسکایا»، رقیب اصلی او در این انتخابات پیروز شده است.

تیخانوسکایا به دنبال اعلام شکست خود در انتخابات، از بلاروس به کشور همسایه لیتوانی گریخت و در آنجا ضمن اتهام زنی درباره بروز تقلب در انتخابات، در حال رایزنی‌ها و دیدارها با مقام‌های آمریکا و برخی کشورهای اروپایی علیه لوکاشنکو است.

وی همچنین رهبری اعتراضاتی را در کشور خود به دست گرفت؛ اعتراضاتی که به خشونت نیز کشیده شد و سه کشته برجای گذاشت.

کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از زمان بروز نا آرامی در بلاروس، در کنار مرزهای این کشور صف‌آرایی کرده و دست به برگزاری رزمایش نظامی زده‌اند.

تیپ‌ پیاده نیروهای مسلح کشور‌های حوزه بالتیک و تیپ ۴۱ توپخانه صحرایی ارتش آمریکا از اول تا دهم سپتامبر (۱۱ تا ۲۱ شهریور) رزمایشی را به طور مشترک در جمهوری استونی آغاز کرده است. طی این رزمایش، آمریکا قرار است اولین راکت را در خارج از پایگاه‌های دائمی خود در اروپا شلیک کند.