به گزارش افکارنیوز،

با گذشت قریب به یک هفته از وقوع سیلاب در خوزستان، این پدیده هر روز روستاهای بیشتری را قربانی می‌کند و هر روز از به زیر آب رفتن روستاهای بیشتری خبر می‌دهد.

 

با طغیان این رودخانه از بامداد پنجشنبه هفته گذشته، سیلاب پس از اندیمشک، دزفول و شوش به شوشتر رسید. ۳۴ روستای بخش شعیبیه شوشتر هنوز درگیر سیلاب هستند، تاکنون روستاهای زیادی در این بخش زیر آب رفته و سیل برخی روستاها را همچنان تهدید می‌کند. حجم آب در روستاها و مزارع، حکایت از خسارت‌های سنگین به بخش شعیبیه شوشتر دارد.

 

آب در حال نفوذ به روستاهای پایین دست شعیبیه است

در این خصوص مدیر عامل جمعیت هلال احمر خوزستان با اشاره به آخرین وضعیت روستاهای سیل زده در شعیبیه می‌گوید: با توجه به سطح آبی که بالا آمده بود برخی سیل بندهای ایجاد شده از مقاومت لازم برخوردار نبودند و روستاهای پایین دست شعیبیه دچار آب گرفتگی شدند.

 

 

علی خدادادی می‌افزاید: آب در حال نفوذ به روستاهای پایین دست شعیبیه شهرستان است و در برخی روستاها آب وارد شده و امدادرسانی از هوا و زمین در حال انجام است.

 

 

مشکل کمبود آب و اقلام غذایی در این مناطق سیل‌زده جدی است

همچنین مسئول ستاد حرکت‌های جهادی بسیج دانشجویی خوزستان در این باره می‌گوید: ۷ روستای شوشتر به ویژه منطقه شعیبیه را کاملاً آب‌گرفته و باید با قایق به مردم سیل‌زده خدمت‌رسانی کرد، همچنین خسارات جدی به منازل و زمین‌های کشاورزی آنان واردشده است.

 

معین سلیمانی نژاد با بیان اینکه نیروهای جهادی قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) بسیج دانشجویی شوشتر در منطقه سیل‌زده شعیبیه این شهرستان از ابتدای وقوع بحران مستقر شدند و در حال خدمت رسانی هستند، تاکید می‌کند: مشکل کمبود آب و اقلام غذایی در این مناطق سیل‌زده جدی است.

 

 

به ۱۶ هزار هکتار اراضی کشاورزی این روستاها خسارت وارد شده است

فرماندار شهرستان شوشتر نیز در این رابطه اظهار می‌کند: خدمات رسانی با همکاری دهیاران در حال انجام است و به همه روستاهایی که در محاصره کامل سیلاب هستند توسط جمعیت هلال احمر چادر توزیع می‌شود.

 

حیدر نجفی فر با اشاره به خسارت‌های وارده در بخش کشاورزی می‌گوید: به ۱۶ هزار هکتار اراضی کشاورزی این روستاها بیش از ۷۰ درصد خسارت وارد شده است.

 

رییس ستاد بحران شهرستان شوشتر می‌افزاید: ۴۱۵ پمپ برای آبیاری اراضی این روستاها در حاشیه رودخانه دز نصب بود که بیشتر آنها زیر آب رفته و تخریب شده‌اند.

 

 

 

برخی منابع محلی می گویند سیل ابتدا وارد روستای "یشان سخی" شد و سپس یبیله، دهول، عبدالنبی، بیت ایریح، عیله، بیت شیخ ثامر، یزآب، بیت شیخ رحمه، بیت شیخ حسین، بیت خضیر، بیت حسن الطلال، بیت زروگ، بیت جاسم، بیت مولا و بیت یثیل را هم در بر گرفت. بیشترین خسارت به روستای "یزآب" وارد شده است. سیلاب روز شنبه این روستا را غافلگیر کرد و گفته می‌شود اکنون ارتفاع آب حدود ۱٫۵ متر است.

 

اقدامات انجام شده جوابگوی نیاز سیل زدگان شعیبیه نیست

امام جمعه شهرستان شوشتر نیز در حاشیه بازدید از روستاهای سیل زده اظهار می‌کند: اقدام‌های انجام شده در چند روز اخیر جای قدردانی دارد اما جوابگوی نیاز مردم سیل زده بخش شعیبیه نیست.

 

 

 

حجت الاسلام شکرالله سلیمانی می‌افزاید: علاوه بر آسیب‌های وارد شده، نگرانی‌هایی نیز بابت بیمه نبودن محصولات کشاورزی بین مردم وجود دارد که انتظار داریم مسئولان برای حل این مشکلات چاره‌ای اساسی بیندیشند.

 

گفتنی است سیلاب هفته گذشته و با باز شدن دریچه‌های اضطراری سد دز به میزان چهار هزار و ۵۰۰ متر مکعب در ثانیه خسارات زیادی به روستاهای حاشیه دز در دزفول و شوش و در حال حاضر در شعیبیه وارد کرد.

 

شعیبیه یکی از بخش‌های تابعه شهرستان شوشتر در استان خوزستان است. مرکز بخش شعیبیه روستای کوریه است. این منطقه شبه جزیره‌ای بین رودخانه‌های بزرگ کارون و دز است. شعیبیه با جمعیت بیش از ۲۲ هزار نفر، شامل ۵۸ روستا و ۴۰ دهیاری است.