اخبار سیاسی- انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 1400 باعث شده نحله های مختلف فکری جریان لیبرال و نئو لیبرال اصلاح طلب در داخل استراتژی های گوناگونی را مطرح کنند تا بتوانند پیروز این انتخابات باشند.

به گزارش افکارنیوز، با بررسی شرایط جریان اصلاح طلب به خوبی مشهود است که این جریان سیاسی با مشکل بزرگی به نام سبد رای روبرو است و دلیل آن نیز عملکرد اصلاح طلبان در مجلس دهم و دوران ریاست جمهوری حسن روحانی می باشد.

اصلاح طلبان که اکثریت سمت های دولت را بر عهده دارند و حمایت تمام قد از روحانی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته کرده اند، به خوبی می دانند این عملکرد باعث از بین رفتن اعتماد مردم به آنها شده و همین امر بود که باعث شد در انتخابات مجلس یازدهم شکست بخورند.

به همین دلیل اصلاح طلبان سعی کردند از همان ابتدای تشکیل دولت دوم حسن روحانی، به دنبال جدایی از دولت باشند و در رسانه های زنجیره ای خود وانمود کنند که عملکرد دولت به آنها ربطی ندارد!

اما اصلاح طلبان باید پاسخگوی عملکردشان باشند و اینگونه نیست که بتوانند خود را جدای از دولت عنوان کنند، آش انتقادات آنها از دولت به حدی شور شد که محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور چندی پیش گفت: از اصلاح طلبان وزیر و استاندار در دولت وجود دارد و اگر آنها منتقد هستند، به رفقای خودشان هم انتقاد باید بکنند.  ولی حداقل مراعات حال رفقای خود را بکنند.
در ماههای اخیر اصلاح طلبان بارها و بارها استراتزی های خود را عیان کرده اند، برخی از افراد این جریان به دنبال تحریم انتخابات هستند و برخی دیگر چهره های مختلفی همچون جهانگیری و عارف و ... را مطرح می کنند.

محمدرضا خباز یکی از فعالان سیاسی اصلاح طلب اخیرا درباره استراتژی اصلاح طلبان در انتخابات گفته: «اصلاح طلبان ۲ کاندیدا معرفی کنند؛ یک رئیس جمهور یک معاون اول»!

وی توضیح داد که «باید توجه کنیم فردی در قامت ریاست جمهوری قرار است پس از مقام معظم رهبری به عنوان شخص دوم کشور کار‌ها به پیش ببرد، به همین دلیل نباید تعدد کاندیدا از یک جناح را حسن دانست، بلکه باید تنها افراد کارآمد وارد عرصه شوند. در جناح اصلاحات نیز بنده معتقدم از هم اکنون دونفر به عنوان شخصیت اصلی و البته معاون اول به مردم جهت انتخابات ۱۴۰۰ معرفی شوند».

آنچه مشخص است گویا برخی اصلاح طلبان به دنبال نازدی علی لاریجانی و محمد جواد ظریف در انتخابات ریاست جمهوری هستند که با عنوان رئیس جمهور- معاون اول آن را مطرح نمایند.

گویا اصلاح طلبان برای فرار از شکست و ترمیم سبد رای خود به سراغ گزینه ای رفته اند که اصلاح طلب تمام عیار نیست و آن شخص علی لاریجانی است. اینکه در کنار وی یک فردی را معرفی کنند که اصلاح طلب کامل باشد نشان می دهد به سراغ نسخه سال 1392 برای انتخابات ریاست جمهوری رفته اند تا بتوانند سهمی از ریاست جمهوری به دست آورند.

این در حالی است که اصلاحج طلبان به خوبی می دانند عملکرد آنها بزرگترین پاشنه آشیل در انتخابات آینده است و از سوی دیگر شاید پدرخوانده های جریان اصلاح طلب در ماههای آتی تا انتخابات 1400 استراتژی دیگری را رقم بزنند.