اصلاح طلبان بعد از حمایت از حسن روحانی و کارنامه ضعیف دولت و همچنین بد عمل کردن در مجلس دهم با شکست در انتخابات مجلس یازدهم مواجه شدند و حالا به خوبی می دانند سبد رای خود را در میان مردم از دست داده اند.

برخی از تندروهای این جریان اخیرا درباره تحریم انتخابات سخن گفته بودند و برخی از اعتدالیون اصلاح طلب به دنبال راضی کردن علی لاریجانی برای انتخابات 1400 هستند.

طیفی از اصلاح طلبان نیز معتقدند که باید یک نامزد تمام عیار اصلاح طلب در انتخابات آینده حضور پیدا کند اما تمام این اختلافات سیاسی میان طیف های مختلف جریان لیبرال اصلاح طلب نشان می دهد حتی رئیس دولت اصلاحات نیز نمی تواند آنها را به صف کند و اصلاح  طلبان نیز به خوبی می دانند به خاطر عملکرد ضعیف خود پایگاهی دیگر در میان مردم ندارند.

از همان ابتدای دولت دوم حسن روحانی اصلاح طلبان سعی کردن خود را جدای از دولت تعریف کنند و کار حتی بهجایی کشید که محمود واعظی نیز لب به اعتراض گشود و این پیام را به اصلاح طلبان داد که اکثریت مدیریت ها در دولت در دست این جریان است و حداقل در انتقادات مراعات دوستان خود را بکنند.

از سوی دیگر اما جریان تکنوکرات کارگزارن گزینه ای دیگر را برای انتخابات 1400 در نظر دارد. حزب کارگزاران سازندگی که روابط خوبی در طول سالها با مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی داشت بی تمایل نیست تا محسن هاشمی را وارد صحنه انتخابات ریاست جمهوری کند. از سوی دیگر شنیده می شود این طیف معتقد است فقط سید حسن خمینی می تواند در انتخابات 1400 گزینه ای جدی برای رای آوری اصلاح طلبان باشد.

علی نمازی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران و از فعالان اصلاح طلب در گفت و گویی بیان داشته که عملکرد ضعیف دولت روحانی بر آینده انتخاباتی اصلاح‌طلبان تأثیر منفی می‌گذارد.توده مردم نتیجه عملکرد دولت روحانی را در سفره‌های خودشان مشاهده می‌کنند و حتی در تأمین معیشت خود دچار مشکل هستند.

اگر چه وی گویا پیام مردم در انتخابات مجلس یازدهم را دریافت نکرده می گوید: قشر متوسط آسیب‌دیده‌ای هم هستند که میدان رقابت انتخاباتی را ترک کرده‌اند، زیرا از این وضعیت ناراضی هستند و مشکلات فراوانی دارند، به هرحال اصلاح‌طلبان آسیب دیدند اما اینکه فکر کنیم آنها در انتخابات شانسی ندارند، تصوری کاملا اشتباه است.

این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران از رونمایی نامزد احتمالی جریان متبوع خود اینگونه تحلیل می کند که تجربه ثابت خواهد کرد که اگر اصلاح‌طلبان نامزد شاخصی داشته باشند پیروز میدان خواهند بود، برای مثال اگر سیدحسن خمینی و محسن هاشمی وارد عرصه انتخابات شوند، پیروز می‌شوند.

باید منتظر ماند و دید اصلاح طلبان چه نامزد و یا نامزدهایی را برای انتخابات 1400 معرفی می کنند و در این زمان با اختلافاتی که میان طیف های مختلف این جریان است بعید است بر روی یک نامزد واحد متمرکز شوند.