رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان در چارچوب مواضع خصمانه ریاض علیه کشورمان به رئیس جمهور منتخب آمریکا توصیه کرد در صورت توافق تازه با ایران «اشتباهات» گذشته را تکرار نکند.

در حالی که در نظام پادشاهی عربستان انتخابات امری معمول نیست، ترکی الفیصل در سخنانی در نشست شورای ملی روابط آمریکایی-عربی اعلام کرد: بسیاری از مردم منطقه ما انتخابات آمریکا را همانند انتخابات خود رصد کردند.

وی بایدن را سیاستمداری کهنه کار خواند که به مسائل منطقه و جهان اشراف اطلاعاتی دارد. الفیصل با این حال گفت: باید منتظر باشیم و رویکرد او در سیاست خارجی را ببینیم.

سفیر سابق عربستان در واشنگتن در خصوص احتمال بازگشت دولت بایدن به برجام در اظهاراتی گزاف با اتهام‌زنی به کشورمان گفت: «هر چند ما امیدواریم ایران همانند یک کشور طالب صلح به جامعه جهانی بازگردد، تجربه چهل سال گذشته با این کشور چندان امیدبخش نیست.»

الفیصل در ادامه تاکید کرد توافق هسته‌ای ایران به شکل فعلی خود در خدمت منطقه نیست. وی مدعی شد بازگشت به برجام و از سرگیری مذاکره با تهران تله‌ای برای دیپلماسی خواهد بود و به جولان و باج خواهی ایران می‌انجامد.

ترکی الفیصل در ادامه ادعاهایش از رئیس جمهور منتخب آمریکا خواست تا در صورت مذاکره با ایران نگرانی‌های مشروع هم پیمانان منطقه‌ای خود را مدنظر گیرد.

این مقام سعودی این را نیز به مدعاهایش افزود: اشتباهات و کاستی‌های توافق قبلی (با ایران) نباید تکرار شود. هر گونه توافق غیر جامع نمی‌تواند صلح و امنیت در منطقه را تحقق بخشد. توافق هسته‌ای مانع رفتار‌های مخرب ایران در عراق، سوریه، یمن و لبنان و حتی عربستان به صورت مستقیم و غیر مستقیم نشد؛ بنابراین لازم است تا توافق تازه‌ای که تمامی این مسائل را در برگیرد با این کشور شکل گیرد.

ادعا‌های مقام اطلاعاتی پیشین عربستان در خصوص اقدامات مخرب ایران در منطقه، با نادیده گرفتن جنگ افروزی ریاض در یمن و کشتن هزاران انسان بی دفاع در این کشور عنوان می‌شود.