حسین گودرزی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با افکارنیوز در مورد وضعیت پرداخت بیمه بیکاری و عملکرد سازمان تأمین اجتماعی گفت: قرار است امروز در کمیسیون اجتماعی در این مورد جلسه‌ای برگزار شود و سازمان تأمین اجتماعی پیرو فرمایش مقام معظم رهبری گزارشی ارائه دهد. رهبر انقلاب، این سازمان و دولت را موظف کرده بودند پرداخت بیمه بیکاری به آسیب دیدگان ناشی از کرونا پیگیری شود. حال باید ببینیم طرح آن‌ها به کجا رسیده است.

وی افزود: سازمان تأمین‌ اجتماعی کار فشرده‌ای را آغاز کرده است. جلسه دیگری را نیز حدود دو هفته پیش پیرامون جامعه هدف فرمایش آقا و این‌که اگر این طرح اجرا شود چگونه کار می‌کند، برگزار کرده بودیم. طبیعتاً سازمان تأمین اجتماعی باید گزارش خود را به دولت و هیئت‌وزیران دهند تا اعتبار مالی ان تأمین شود. در بعد نظارتی هم با کمیسیون اجتماعی و مجلس نیز در ارتباط مستقیم هستند.

گودرزی تأکید کرد: مهم‌ترین مشکل ما، فقدان اطلاعات سیستماتیک در مورد بیکاری در کشور است. اگر هم بخواهیم بررسی کنیم دقیقاً نمی‌دانیم که جامعه هدف متشکل از چه تعداد و چه کسانی هستند. معمولاً برای این کار دو دهک پایین را ملاک قرار می‌دهند. اما فقدان اطلاعات دقیق باعث می‌شود که نتوان کامل این جامعه را شناسایی کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی ادامه داد: با توجه به اقتضای فضای جدید کرونایی بر تعداد بیکاران افزوده‌شده است. به نظر می‌رسد که اکنون بیش از 3 میلیون بیکار در کشور داریم و اگر بخواهند این افراد را تحت پوشش قرار دهند یک تحول و نیازمند اعتبارات ویژه برای منابع مالیان است و تمام سازمان‌ها باید کمک کنند و فقط سازمان تأمین اجتماعی قادر به انجام این کار نیست. باید تلاش جمعی صورت بگیرد.

وی درواکنش به این‌که آیا مقدور است که به کسانی که به دلیل شیوع کرونا بیکار شده‌اند و کسانی که از قبل بیکار بوده‌اند اما به دلیل شرایط فعلی وضعیت بدتری پیداکرده‌اند، بیمه پرداخت کرد؟ گفت: قطعاً هم مقدور و هم فرمایش مقام معظم رهبری است. بنابراین باید اجرا شود. سازمان تأمین اجتماعی باید با کمک کمیسیون اجتماعی و سایر نهادها جامعه هدف را مشخص و شفاف‌سازی کنند که بیکاران واقعی ناشی از شیوع کرونا که نیازمند حمایت هستند چه کسانی هستند.