«هوآ چون‌اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین روز گذشته (دوشنبه) طی یک کنفرانس خبری در خصوص نشست مدیران سیاسی ۱۶ دسامبر (۲۶ آذر) کمیسیون برجام که قرار است در «وین» برگزار شود، گفت: «طرفین برجام قرار است وضعیت فعلی موضوع هسته‌ای ایران، اجرای برجام و گام‌های هماهنگ بعدی را مورد ارزیابی قرار دهند.»

این دیپلمات چینی در خصوص مشارکت پکن در این نشست گفت: «چین در خصوص حفظ و اجرای برجام با دیگر طرفین، ارتباط نزدیک خود را حفظ خواهد کرد. پکن در نشست‌های قبلی کمیته‌ مشترک مشارکت کرده است و هیأتی را برای مشارکت در این نشست اعزام کرده است.

چون‌اینگ با تأکید بر لزوم حفظ برجام ادامه داد: «چین معتقد است مهم نیست که چطور اوضاع پیش می‌رود، تداوم حفظ و اجرای برجام باید پیش‌شرط اصلی هرگونه راه‌حل سیاسی برای موضوع هسته‌ای ایران باشد».

سخنگوی وزارت خارجه چین ادامه داد: «امیدواریم که تمامی طرفین از این کمیسیون مشترک بعنوان فرصتی برای تحکیم بیشتر اجماع در مورد حفظ و اجرای صادقانه برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بهره گیرند و راههای مؤثری را برای پاسخگویی به چالش‌های فعلی کشف کرده و به پیشبرد حل و فصل سیاسی موضوع هسته‌ای ایران ادامه دهند».

وی در پایان خواستار بازگشت به موقع ایالات متحده به برجام شد و گفت: «ما همچنین انتظار داریم که ایالات متحده به عقلانیت و عمل‌گرایی بازگردد و در موقعیت مناسب به برجام بازگردد و اقدامات عملی را برای حفظ نظام بین‌المللی عدم اشاعه هسته‌ای و صلح و ثبات در خاورمیانه (غرب آسیا) برعهده بگیرد».

پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه اروپا روز گذشته (دوشنبه) اعلام کرد که نشست کمیسیون مشترک برجام روز ۱۶ دسامبر ۲۰۲۰(۲۶ آذرماه) در وین پایتخت اتریش برگزار خواهد شد.

این نشست قرار است به ریاست «هلگا اشمید» معاون «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با حضور نمایندگان کشورهای روسیه، انگلیس، آلمان، فرانسه، چین و ایران برگزار شود. 

براساس این گزارش، دستور کار این نشست تلاشهای جاری برای حفظ برجام و روشهای موثر برای اجرای کامل این توافق از سوی همه طرفین و  آمادگی تبادل نظر در سطح وزرا است. 

آخرین دور مذاکرات کمیسیون مشترک برجام روز ۱۱ شهریور ماه گذشته در هتل پله بورگ وین برگزار شده بود.