چوی یونگ سام، سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی در کنفرانس خبری خود گفت: هیئتی به ریاست مدیرکل منطقه مربوط در سریعترین زمان ممکن به ایران اعزام خواهد شد تا برای حل موضوع از طریق مذاکرات دوجانبه با طرف ایرانی اقدام کنند.

 به گفته سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی این هیئت به ریاست مدیر کل امور خاورمیانه و آفریقای وزارت خارجه به ایران اعزام خواهند شد.

امروز همچنین سفیر ایران در کره جنوبی با مقامات وزارت خارجه این کشور در ارتباط با توقیف یک نفتکش کره‌ای در تنگه هرمز دیدار کرد.

مدیرکل امور خاورمیانه و آفریقای وزارت خارجه کره جنوبی در دیدار با سعید بادامچی خواستار آزادی کشتی و خدمه آن شد.

سفیر ایران پیش از این دیدار در گفتگو با خبرنگاران درباره وضعیت خدمه این کشتی گفت: "حال همه آنها خوب است. نیازی به نگرانی نیست."

صبح دوشنبه پانزدهم دی‌ماه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران و با حکم دادستانی استان هرمزگان یک فروند کشتی تحت پرچم کره جنوبی را توقیف کرد.

این کشتی نفتکش که از مبدأ بندر الجبیل عربستان در خلیج فارس در حرکت بود، به دلیل نقض پیاپی قوانین زیست محیطی دریایی توسط ناوگروه ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توقیف شد.

خدمه‌ کشتی مذکور که HANKUK CHEMI نام دارد، از اتباع کره جنوبی، اندونزی، ویتنام و میانمار هستند. این کشتی که حامل 7200 تن مواد شیمیایی نفتی بوده، پس از توقیف در لنگرگاه بندرعباس پهلو گرفت و پرونده آن برای طی مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی کشور خواهد شد.