گفت‌وگوی تلویزیونی  محمدباقر قالیباف  رئیس مجلس شورای اسلامی به‌مناسبت ایام سالگرد ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران به‌دست آمریکا از شبکه سه سیما آغاز شد.

قالیباف در ابتدای سخنانش ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا (س) و دهه فاطمیه و اولین سالگرد شهادت شهید سلیمانی اظهار داشت: شهید سردار سلیمانی ابعاد مختلفی در زندگی داشت و در همه شئونات زندگی، حاج قاسم مرد عمل بود. 

وی افزود: شهید سلیمانی از محیط خانواده به عنوان یک پدر نمونه بود و هنوز هم که هنوز است فرزندان آن شهید نتوانسته‌اند با این موضوع (شهادت سردار) کنار بیایند. یعنی هنوز محبت پدر را حس می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ اگر بگویم بدون تعارف هر شب هنوز خانواده شهید سلیمانی در داغ پدرشان هستند و هرگز این داغ را فراموش نکرده‌اند نشان می‌دهد که شهید سلیمانی با همه ویژگی‌هایی که از بیرون به او نگاه می‌کنیم در منزل هم به تمام معنا یک پدر برای بچه‌ها در اوج محبت بوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: چند وقت قبل بنده یک دست‌خطی را از شهید سلیمانی دیدم که در دمشق حدود چند سال قبل یک شب که در سختی، فشار و آرزوی شهادت بود یادداشتی برای دخترشان فاطمه نوشته بود که اخیراً هم بخشی از آن خدمت مقام معظم رهبری قرائت شد. یک حس پدر و فرزندی در عمل تا کجا است که تا الان به طور قطع می‌توانم بگویم فاطمه عزیز از شهادت پدرش تاکنون حتی یک شب تا صبح نخوابیده و به یاد پدر مشغول دعا است.

قالیباف افزود: بنابراین ما می‌بینیم مرد میدان بودن حاج قاسم در مجاهدت، جنگیدن، ذوق هنری، خدمت به محرومین، شجاعت، مدیریت، گذشت، محبت، تشر زدن‌ها و هر جایی که نگاه کنید مشهود است.

وی بر همین اساس درباره روحیه جهادی سردار سلیمانی اضافه کرد: حضرت امام این مرد الهی که هرگز کلامی جز برای خدا نگفت و امامی که گامی جز در راه خدا برنداشت. خدا این توفیق مجاهدت را به امام داد که فقه را از کنج حجره‌های حوزه به میدان جامعه و قلوب جامعه آورد و این باور را زنده کرد و چون این باور منطبق بر سنت‌های الهی بود با فطرت همه انسان‌ها سازگاری دارد؛ آن هم انسان‌هایی که در یک سرزمینی که متعلق به اهل بیت است. اینجا بود که حاج قاسم و همه رزمندگان و حاج قاسم‌ها را ساخت و پای انقلاب آمدند و یک بستر عظیمی در دوران دفاع مقدس رخ به وجود آوردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: حاج قاسم عزیز همیشه می‌گفت باقر! ما اگر بخواهیم بگوییم جبهه کجاست در این کره خاکی؟ باید بگویم جبهه یک تکه از بهشت است. اگر بخواهیم بگوییم بهشت چگونه است و چگونه آدم‌ها را هم زندگی می‌کنند در حقیقت محیط جبهه یک تکه از بهشت است واقعاً این همه تربیت‌ها در آن میدان جهاد و فضای فرهنگ شهادت دوران دفاع مقدس روز به روز شکل گرفت.

قالیباف افزود:‌ من فکر می‌کنم شخصیت حاج قاسم در جبهه و لحظه‌های آنجا شکل گرفت.

وی گفت: یکی از ویژگی‌های برجسته حاج قاسم این بود که ریا در کارش نبود و خودش بود و این در همه زمینه‌ها و میدان‌ها اینگونه بود و ارتباطش با مردم و سایر حوزه‌ها این ریا نداشتن مشخص بود و همه اینها دست به دست هم داد تا چنین شخصیتی شکل بگیرد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا شده بود به حاج قاسم بگویید به سوریه نرود؟ عنوان کرد: بدون اغراق، صدها بار. ایشان بیش از دو دهه مسئولیت نیروی قدس را داشت و شما غیر از سال های اخیر که مردم به عنوان یک چهره ملی و بین المللی شناختند که البته خود ایشان از جهات مختلف نمی خواست این اتفاق بیفتد اما خدا مقدر کرده بود این اتفاق بیفتد که سال های اخیر چهره ایشان شناخته شد.

قالیباف ادامه داد: شناخته شدن این چهره و تأثیرگذاری ایشان در مقابل استکبارستیزی دست به دست هم داده بود و تبدیل به تهدید جدی برای ایشان شده بود که بارها به ایشان گفته می شد و خاطرم هست که هر نوبتی که ایشان می خواست به خارج از کشور سفر کند و مأموریت داشت مکلف بود از حضرت آقا اجازه بگیرد و ایشان نیز همیشه نگران شهید سلیمانی بودند و برای وی محدودیت ایجاد می کردند اما ایشان از آنجا که مرد میدان بود، آقا را قانع می کرد که اگر قرار است کار پیش برود من باید در میدان باشم و از نزدیک ببینم و بنشوم و تصمیم بگیرم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخی مواقع خطر کامل حس می شد و گاهی اوقات با هواپیما که سفر می کرد حتی دشمن هواپیمای ایشان را رصد می کرد، نهایتا این حادثه تلخ نیز در فرودگاه اتفاق افتاد، اما ایشان می گفت ماموریت وظیفه است و لحظه ای درنگ نداشت؛ البته رعایت می کرد اما اجازه نمی داد رعایت و حفظ جان اثری بر مأموریت و رسالت وی بگذارد.

قالیباف درباره پاسخ به این سوال اینکه حاج قاسم سلیمانی حتی در شرایطی که محاصره در سوریه تنگ‌تر می‌شود و به کاخ ریاست جمهوری بشار اسد نیز می‌رسد، سوریه را رها نکرد و رد پای وی در میدان نبرد وجود داشت، گفت: باور حاج قاسم سلیمانی همان سخنی بود که امام خمینی (ره) در دوران دفاع مقدس فرمودند «یا به شهادت می‌رسیم یا به پیروزی» که شهادت یک فوز عظیم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: این باور در خون، روح و وجود حاج قاسم سلیمانی بود. ده‌ها بار در زمینه‌های مختلف این روحیه را در حاج قاسم دیدیم، مردم عزیز خاطرشان هست که در سوریه چه اوضاعی وجود داشت، نباید شرایط امروز را با یک دهه یا 5 الی 6 سال قبل مقایسه کرد.اگر نقشه را در آن زمان ببینیم درمی‌یابیم که 70 الی 80 درصد نقشه کشور سوریه قرمز بود و این مناطق در سلطه نیروهای مسلح و داعشی‌ها قرار گرفته و به نحوی می‌توان گفت روی کاغذ امیدی برای پیروزی جبهه مقاومت وجود نداشت.

رئیس قوه مقننه افزود: حتی کار به جایی رسید که مقر اصلی حکومت سوریه نیز نه با موشک و تانک و توپ بلکه با یک اسلحه سبک کلاش نیز تهدید می‌شد و اینجا انسان به یاد آیات سوره احزاب می‌افتد که از زمین و هوا و پشت سر مشکلات می‌بارد و چشم‌ها را خیره و نفس‌ها را حبس کرده است.

قالیباف تصریح کرد: حتی در این شرایط نیز حاج قاسم با فشار سیاسی داخل کشور نیز مواجه بود که چرا جوانان را به جنگ می‌برید؟ یا چرا در خارج از مرزها می‌جنگید؟ و بسیاری از کسانی که در آینده همراه شدند در آن زمان موافق با چنین رویکردی نبودند. لذا در آن زمان نه در پشتیبانی و نه در سیاست خارجی و داخلی هیچ حمایتی از حاج قاسم نبود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در داخل سوریه نیز وقتی هواپیمای او روی باند فرود می‌آید با خمپاره مواجه می‌شود و مسیر فرودگاه به سمت دمشق نیز بسته است به طوری که او باید از بیراهه به دمشق حرکت کند، در این شرایط چه کسی می‌تواند ایستادگی کند الا کسی که به سنت‌های الهی باور داشته باشد؟ آیا کسی می‌تواند ایستادگی کند جز اینکه ایمان داشته باشد. در چنین شرایطی است که صف مومنین از منافقین و کفار جدا می‌شود و اینجاست که خداوند وعده نصر و پیروزی را به مومنین داده است.

وی حاج قاسم سلیمانی را مومنی خواند که هیچ تردیدی در راه خود نداشت و پای مکتب امام خمینی (ره) ایستاده بود و گفت: همین ایستادگی باعث شد که امروز مکتب سلیمانی برخاسته از مکتب امام شکل بگیرد، سلیمانی شجاعانه و بی‌دغدغه و با تمام باور، اطاعت از ولایت را در میدان نشان داد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با اشاره به عبارت «خامنه‌ای عزیزتر از جانم» در وصیت‌نامه حاج قاسم سلیمانی اضافه کرد: حاج قاسم چون می‌داند وظیفه‌اش چیست و آینده و عزت این مردم و افتخار ایران و جامعه اسلامی این است که در آن شرایط سخت ایستادگی کند، هرگز تسلیم نشد و پس از آن است که پیروزی که خدا وعده داد نصیب می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پس از این ایستادگی‌ها بود که پیروزی‌های پیاپی حاصل شد و نه تنها در دمشق بلکه این پیروزی‌ها در حلب نیز ادامه یافت و نیروهای داعش و آمریکایی‌ها با یک خجالت و سرشکستگی آن منطقه را رها کردند و حاج قاسم نیز تاریخ پایان داعش را در آن زمان اعلام کرد.

وی عنوان کرد: خیلی‌ها این پرسش را مطرح می‌کردند که اگر امروز نیز جنگ شود جوانان حاضر به حضور در جبهه‌های جنگ هستند که دیدیم جنگ هزار کیلومتر دورتر از وطن شکل گرفت و همه جوانان امت اسلامی کنار هم در میدان جنگ حاضر شدند.

رئیس قوه مقننه درباره حضور حاج قاسم سلیمانی در حوزه‌هایی که ارتباطی با مأموریت‌ تعریف شده نیروی قدس ندارد مانند حضور حاج قاسم در سیل خوزستان و زلزله بم عنوان کرد: از نظر حاج قاسم سلیمانی یکی از مهمترین ویژگی‌ها فداکاری، گذشت و ایثارگری است، حاج قاسم سلیمانی واقعا عاشق مردم بود، بدون جدا کردن سیاه و سفید یا بالای شهر و پایین شهری‌ها و دسته‌بندی‌هایی که امروز در ابعاد مختلف مرسوم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همین که یک فرد مخلوق خدا و در مجموعه کشور عزیزمان ایران بود ذاتا به آن فرد عشق می‌ورزید. خیلی‌ها حضور حاج قاسم سلیمانی را در سیل خوزستان دیده‌اند اما حاج قاسم در زلزله بم نیز حضور موثری داشت.

وی اضافه کرد: در زمان زلزله بم منزل بنده، شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید حاج احمد کاظمی مانند دوران دفاع مقدس که همسنگر بودیم، سالیان سال در کنار هم قرار داشت. بنده در آن دوران مسئولیت نیروی انتظامی را عهده‌دار بودم و نزدیک اذان صبح بود که تلفن من از طرف مرکز فرماندهی زنگ خورد، به من اطلاع داده شد که یکی از گردان‌های نیروی انتظامی که برای مبارزه با اشرار مواد مخدر در حال عبور از تنگه نصرت‌آباد و بم بوده متوجه زلزله در تاریکی شب شده بودند که بلافاصله موضوع به تهران منعکس شد و به من در تهران اطلاع دادند.