«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز سه‌شنبه به خبرگزاری «تاس» این کشور گفت ازسرگیری غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصد از سوی ایران انحراف از برجام است که دلیل این تصمیم فشارهای آمریکا بوده است.

وی در این خصوص گفت: این هیچ ارتباطی با پیروی ایران از تعهداتش تحت توافق جامع پادمانی یا معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای ندارد. از این نظر هیچ ادعایی علیه طرف ایرانی وجود ندارد. تمام مواد غنی شده تا ۲۰ درصد تحت کنترل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد. آژانس هیچ تلاشی را که بیانگر استفاده از این مواد برای اهداف اعلام نشده که ممکن است با ان‌پی‌تی مغایرت داشته باشد، اعلام نکرده است.

این دیپلمات روس افزود: در سال‌های اخیر جامعه بین‌المللی این آگاهی روشن را ایجاد کرد که دلیل اصلی چنین انحرافاتی را باید در نقض نظامند تعهدات بین‌المللی از سوی آمریکا جستجو کرد که با سرپیچی از ماده ۲۵ منشور سازمان ملل، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نادیده می‌گیرد و عمداً مانع اجرای آن توسط سایر کشورها می‌شود. 

او تاکید کرد که مسکو از اظهارات مکرر طرف ایرانی مبنی بر آمادگی برای بازگشت کامل به تعهدات طبق برجام در صورت رعایت توازن منافع، قدردانی می‌کند. 

زاخارووا افزود: با این حال واقعیت‌های موجود این است که تلاش‌ها و هزینه‌های بیشتر برای مطابقت دادن دوباره تاسیسات فردو با (مفاد) برجام مورد نیاز است. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه گفت: اقدامات ایران هم برای کار بیشتر به منظور نظام بخشی دوباره این مرکز که بخش جدایی ناپذیر توافق هسته‌ای است از اهمیت اساسی برخوردار است. 

زاخارووا گفت: کار ایجاد شرایط برای اجرای پایدار توافقات جامع بسیار دشوارتر شده است. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت در نشست ۲۱ دسامبر وزرای خارجه عضو برجام، روسیه بیش از یک بار تاکید کرد که "دستورالعمل‌های عادی سازی مرتبط با برجام در طرح مناسب" موجود است و نیازمند تعهد نظامند به توافق از سوی همه طرف‌هایی است که آن را تدوین و امضا کردند.