سفیر سابق فرانسه در اراضی اشغالی معتقد است رویکرد سیاسی که دولت آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته، جنگ اقتصادی است.

جرارد آرود با انتقاد از سیاست دولت کنونی واشنگتن در برابر تهران گفت: آنچه دولت آمریکا در برابر ایران انجام می‌دهد جنگ اقتصادی است. آمریکا می‌خواهد به عنوان اهرم فشاری علیه تهران از آن بهره بگیرد.

این دیپلمات فرانسوی که زمانی سفیر فرانسه در سازمان ملل بوده و از منتقدان سرسخت سیاست‌های دونالد ترامپ است، مواضع اروپایی‌ها در قبال مناقشه ایران و آمریکا را فراروی مخاطب می‌آورد و می‌گوید آن‌ها برای تسهیل مذاکرات میان دو طرف تلاش می‌کنند.

آرود پیشتر نیز اعلام کرد: سیاست‌های آمریکا موجب رفتن ایران به سوی نادیده گرفتن تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای و افزایش غنی سازی اورانیوم شده است. دیپلمات ارشد فرانسه با تشبیه سیاست خارجی به بازی شطرنج گفت آمریکا هنگام ترک توافق هسته‌ای ایران می‌توانست (چنین روزی را) پیش بینی کند. تعجب من فقط از این است که ایرانی‌ها (برای چنین اقدامی) این همه منتظرماندند.

نشریه آکسیوس در مطلب خود یادآور می‌شود مخالفان بایدن می‌گویند که اجرای سیاست فشار حداکثری آمریکا توسط دونالد ترامپ به بایدن دست برتر را می‌دهد و او باید به دقت از این مسئله بهره بگیرد.

از سال ۲۰۱۸ و خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، کشور‌های اروپایی تمامی تحریم‌های واشنگتن را علیه ایران اجرایی کرده اند. در این مدت، ایران علاوه بر اجرای سخت‌ترین تعهدات و بازرسی ها، تحت تحریم‌های سنگین آمریکا بوده و به تازگی دانشمند هسته‌ای اش از سوی رژیم صهیونیستی و با کمک سرویس‌های اطلاعاتی غربی ترور شده است.