« کریس مورفی » سناتور دموکرات ایالت کانکتیکت روز دوشنبه در پیامی در توییتر به اقدام وزارت امور خارجه آمریکا در تحریم جنبش انصارالله یمن واکنش نشان داد.

وی در این پیام توییتری نوشت: «تروریستی اعلام کردن حوثی‌ها ، حکم اعدام هزاران یمنی می‌باشد. این اقدام باعث قطع شدن کمک‌های بشردوستانه شده و گفت‌وگوهای صلح را تقریبا غیرممکن کرده و ایران را قدرتمند می‌کند. بایدن باید در روز نخست این سیاست را بازگرداند.»

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که امروز (دوشنبه به وقت تهران) به نقل از پامپئو منتشر کرد، گفت: «قصد دارم سه رهبر انصارالله، عبدالملک الحوثی، عبدالخالق بدرالدین الحوثی و عبدالله یحیی الحکیم را به عنوان تروریست‌های جهانی اعلام کنم».

وزیر خارجه آمریکا بدون اشاره به حجم گسترده تسلیحات مرگباری که از کشورش و دیگر دولت‌های متحد واشنگتن (مانند انگلیس و فرانسه) به دست سعودی‌ها و اماراتی‌ها رسیده و بر سر مردم یمن و زیرساخت‌های آن ریخته می‌شود، ایران را به دخالت در این جنگ متهم کرد.

«محمد علی الحوثی»  عضو شورای سیاسی جنبش انصار الله یمن در واکنش به این اقدام واشنگتن، سیاستهای دولت ترامپ را نشانگر بحران تفکر و یک رفتار محکوم دانست و گفت که یمن نیزحق پاسخگویی را برای خود محفوظ می‌داند.

در حالی که این ائتلاف سعودی-اماراتی است که نزدیک به شش سال زیرساخت‌های یمن را زیر بمباران و موشک‌باران خود گرفته، با محاصره همه جانبه گرسنگی و کمبود منابع درمانی به مردم یمن تحمیل کرده و به کشتار زنان و کودکان این کشور ادامه می‌دهد، اما پامپئو جنبش انصارالله را که در حال دفاع از مردم یمن و مقاومت در برابر متجاوزان سعودی و اماراتی است، به «اقدامات تروریستی» متهم کرد.