طبق اعلام سایت وزارت امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف در پاسخ به سوالی در مورد تنش در روابط ایران و آمریکا و حمایت روسیه از ایران اظهار داشت:  ما به برقراری گفتگوی عادی میان ایران و کشور‌های عربی خلیج فارس، دستیابی به توافقات در خصوص تقویت اعتماد و شفافیت در امور نظامی و در مجموع توسعه همکاری بین آن‌ها علاقمندیم.

وی افزود: دقیقا در همین راستا هم پیشنهاد ما در خصوص تشکیل "طرح امنیت خلیج فارس" را مطرح کردیم. مهم این است که مزاحم این روند نشوند و اقداماتی را در راستای تضعیف تلاش‌ها برای ایجاد شرایط برای چنین گفتگوی را صورت نگیرد.

لاوروف عنوان کرد: متاسفانه همکاران آمریکایی (حداقل هیات حاکمه فعلی) تا کنون دست به هر کاری زده اند تا چنین گفتگویی شکل نگیرد. دخالت در امور داخلی کشور‌های مستقل، تحمیل طرح‌ها و نسخه‌های ایدئولوژیک به آن‌ها از خارج غیرقابل قبول است. هیچکس نمی‌بایست به چنین امری بپردازد.

 وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه  تصریح کرد: مشاهده می‌کنیم که آمریکا و متحدان نزدیکش در منطقه رفتاری شبیه "حرکت کردن یک فیل در فروشگاه ظروف شکستنی" دارند. عراق، لیبی، تلاش برای نابودی سوریه- تمامی این‌ها متاسفانه با پیامد‌های بیش از حد سنگینی برای کشور‌ها و ملت‌های منطقه «آثار منفی به همراه دارند».

وی گفت: به تفصیل در این خصوص صحبت کردیم. من بار دیگر تاکید کردم که ما نگرانی عربستان سعودی از جمله در رابطه با وضعیت پیرامون ایران را درک می‌کنیم. ما درک می‌کنیم که عربستان سعودی در رابطه با آن چیزی که برای برنامه موشکی تهران صورت می‌گیرد و نیز اقدامات آن در کشور‌های مختلف منطقه نگران است.

لاوروف عنوان کرد: کنفرانسی که ما پیشنهاد می‌کنیم تا برای بحث در خصوص طرح امنیت جمعی در خلیج برگزار گردد، کاملا می‌تواند تمامی این مسائل را در دستور کار خود قرار دهد، دقیقا همانطوری که نگرانی‌های سایر اعضا و از جمله ایران را شامل شود. مهم این است که این گفتگو بر اساس تساوی حقوق واقعی شکل گرفته و تمامی بازیگران خارجی به دستیابی توافق توسط طرفین کمک کنند و نه اینکه آن‌ها را در مقابل یکدیگر قرار دهند.

وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه  گفت: در ماه ژانویه سال جاری منتظر سفر وزیر امور خارجه ایران به روسیه هستیم. ما با او این موضوع را مورد بحث قرار داده ایم و حتما با درنظر داشتن تبادل نظر امروز با وزیر خارجه عربستان به این بحث ادامه خواهیم داد.

شایان ذکر است که ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بریفینگ روز جمعه ۲۶ دیماه اعلام کرد که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در تاریخ ۲۶ ژانویه (مصادف با ۷ بهمن) به مسکو سفر خواهد کرد.