«دیمیتری مدودیف» معاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه در یادداشتی که در خبرگزاری روسی «تاس» منتشر شد، بسته شدن حساب‌های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در شبکه‌های اجتماعی را سانسور آشکار و تمامیت خواهی سایبری توصیف کرد. 

رئیس جمهور و نخست وزیر پیشین روسیه گفت: شبکه‌های احتماعی بدون هیچ گونه قانون و قاعده‌ای جنگ رسانه‌ای علیه ترامپ به راه انداخته‌اند؛ حتی اگر او از سیاست نیز کنار برود و غول‌های دیجیتال رد پاهای خود را پاک کنند باز هم اذهان به طور گسترده‌ای در این زمینه قطبی باقی خواهد ماند.

مدودیف توضیح داد، شبکه‌های اجتماعی فراتر از هرگونه قوانین و مقررات هستند و بر پایه توافق با کاربران کار می‌کنند. این باعث شد که آنها بدون قاعده علیه یک فرد جنگ رسانه‌ای راه بیندازند.

وی افزود: برای آمریکا، مانند سایر نقاط جهان، این سطح از سانسور، یک پدیده خارق العاده است. چه کسانی در این زمینه قاضی هستند که تصمیم گرفتند بر اساس قوانین خودشان عمل کنند؟ ترامپ خوب یا بد یک شهروند آن کشور است و مقامی است که حداقل مورد اعتماد نیمی از مردم آمریکا است.

به دنبال حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا در روز ششم ژانویه، برخی از شبکه های اجتماعی آمریکا مانند توئیتر و یوتیوب و فیس بوک حسابهای ترامپ را به صورت موقت تعلیق کردند و پس از چند روز آن را برای همیشه بستند. بسیاری از تحلیلگران گفته‌اند، این اقدام همزمان این غول‌های الکترونیک در آمریکا را سازمان یافته و مصداق بارز سانسور است.