احمد آوایی ، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با افکارنیوز ضمن واکنش به ادعای واهی وزیر امور خارجه فرانسه مبنی براینکه ایران در تلاش است سلاح هسته‌ای بسازد، تأکید کرد: به اعتقاد بنده فرانسه در این زمینه حق هیچ اظهارنظری را ندارد چراکه اروپا بعدازاینکه ایران به تمام تعهدات خود عمل کرد و ترامپ هم از برجام خارج شد، اصلاً وجود نداشتند. اروپا آن‌قدر در این زمینه بی‌هویت عمل کرد و هیچ اراده‌ای از خودش نشان نداد که وجودش حس نشد.

وی افزود: بااینکه متأسفانه ایران به‌واسطه اعتمادی که به اروپا کرد تمام تعهدات خود را اجرایی کرد اما بعد از عقب‌نشینی آمریکا از برجام، اروپا در حد یک برده در قبال آمریکا عمل کرد و نشان داد که هیچ اراده‌ای از خودش ندارد.

آوایی ابراز کرد: لذا امروز فرانسه‌ای که خودش بارها از اول انقلاب رفتارهای خصمانه‌ای از خود نشان داده است و به کانون تروریست‌ها تبدیل‌شده، به‌طوری‌که عمده تروریست‌هایی که به ایران لطمه زده‌اند جایگاهشان در فرانسه است و در قبال تحریم‌های به‌ناحق آمریکا جلوتر و زودتراز خود آمریکا آن‌ها را اجرایی می‌کرد، امروز نمی‌تواند در مورد مسائل ایران صحبت کند و وزیر امور خارجه فرانسه صلاحیت اظهارنظر در مورد مسائل ایران را ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: ضمن اینکه ایران از نظر فقهی سلاح هسته‌ای را حرام می‌داند. مقام معظم رهبری دراین‌باره فرمودند: رفتن به سمت ساخت سلاح هسته‌ای حرام است و اینکه کشور ایران به دنبال آن نیست به دلیل ترس از این کشورها نیست و به دلیل این است که اصلاً اعتقادی به این موضوع ندارد. به نظر بنده این کشورها با این اظهارنظرها هیچ دلیلی جز جلب خوشایند آمریکا و رژیم صهیونیستی ندارند.

این نماینده مجلس یازدهم بابیان این‌که مسائل دفاعی و موشکی و منطقه‌ای ایران ارتباطی به سایر کشورها ندارد، اظهار کرد: این موضوعات اصلاً هیچ ارتباطی به مسئله برجام ندارد و حق اظهارنظر در این زمینه را ندارند. چراکه این‌ها دخالت در امور داخلی کشور ما محسوب می‌شود.

آوایی در انتها تأکید کرد : 8 سال دفاع مقدس به ما این را نشان داد که ما اگر قدرت دفاع از خود را نداشته باشیم هیچ کشوری در دنیا به ما و مردم ما رحم نخواهد کرد و اتفاقاً کشوری مثل فرانسه در جنگ 8 ساله ایران با رژیم بعث جز جنایتکاران جنگی محسوب می‌شوند چراکه سوپر اتاندارد با خلبان در اختیار صدام قرار داد و بیشترین جنایت را در حق ملت ایران مرتکب شد.