حسن شجاعی ، نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به مخالفت های دولت با اصلاحات صورت گرفته لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس و اعلام مخالفت صریح رئیس جمهور با تغییر شاکله بودجه به افکارنیوز گفت: طبیعتا بودجه یک موضوع کاملا تخصصی است و اینکه یک موضوع کاملا فنی و کارشناسی را ما به ساحت افکار عمومی ببریم و اختلاف نظرها را تبدیل به درگیری در فضای عمومی بکنیم و به معنای دیگر اعصاب و روان مردم را خرد بکنیم، رویکرد مناسبی نیست.

وی تاکید کرد: آغوش مجلس به روی دولت باز است و ای کاش رئیس جمهور یک نوبت به مجلس تشریف بیارند و ما در در جلسه ای خدمت ایشان باشیم و از بودجه کاملا فنی و مستدل دفاع کنند. مطمئن باشند فردی در مجلس در مقابل دفاع فنی و مستدل مقاومت نخواهد کرد.

شجاعی افزود: اکنون کشور در شرایط خاصی است و اگر بودجه به هر دلیلی متناسب با وضعیت کشور بسته نشود، به واقع می تواند یک چاه بزرگی را برای کشور به وجود بیاورد و آسیب های فراوانی را خدایی نکرده به مردم وارد کند. آن چیزی که در مجلس انجام شده، بنده شهادت می دهم که بدون انگیزه های سیاسی بوده و نگاه کاملا کارشناسی و فنی بوده است و در این جهت هم اتفاقات خوبی تا به امروز رقم خورده است.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ گفت: به عنوان مثال بودجه ای که دولت پیشنهاد داده بود، هم درآمدها و هم هزینه ها غیر واقعی بودند. کاری که کمیسیون تلفیق انجام شد و در صحن هم ادامه خواهد داشت این است که ما تلاش داریم تا هم درآمدها و هم هزینه ها واقعی شود که این در واقعیت کمک به دولت است. و دلیلی ندارد که دولت با این رویکرد مخالفت داشته باشد.

وی بیان داشت: به عنوان مثال در زمینه حقوق و دستمزد که دولت پیش بینی کرده بود 25 درصد افزایش داشته باشد، با توجه به شرایط موجود این افزایش 25 درصدی برای مردم ما واقعا ناعادلانه است. قشری که حقوق های پایین دریافت می کند کمتر برخوردار می شود و افرادی که حقوق های بالایی دریافت می کنند طبیعتا بییشتر برخودار هستند. ما در مجلس تلاش کردیم تا این مسئله را به عدالت نزدیک‌تر کنیم.

شجاعی ادامه داد: درهمین راستا برخی دوستان پیشنهاد داشتند که حقوق ها تا یک سقفی 25 درصد افزایش داشته باشد و بعد از آن سقف یک مبلغ مشخصی تعیین شود و به حقوق ها اضافه گردد و بعضی از دوستان دیگر پیشنهادشان این بود که مسئله را با پلکانی کردن مالیات جبران کنیم که مثل همیشه تا یک سقفی از پرداخت مالیات معاف باشند و بعد به صورت پلکانی هرچه مبلغ حقوق بیشتر می شود درصد دریافت مالیات افزایش داشته باشد که این موضوع هم باز به عدالت در پرداخت ها کمک می کند.

این نماینده مجلس یادآورشد: رویکردهایی که ما در مجلس یازدهم داشتیم همگی از این جنس بوده و سعی کردیم تا به نفع مردم و به نفع دولت تغییرات رقم بخورد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل 90 گفت: ما بعضی از درآمدهای جدیدی را برای دولت ایجاد کردیم. چرا باید دولت از این ناراحت باشد که ما منابع جدیدی را برایشان به وجود آوردیم؟ تا به امروز تلاش ما در مجلس روی این موضوع بوده است که بودجه متناسب با شرایط کشور بسته شود.

وی ادامه داد: در موضوع شاکله بودجه که شخص رئیس جمهور فرمودند راه حل مناسب همکاری و تعامل و توافق است و ما درخواست داریم از دولت تا این همکاری و تعامل را بیشتر کنند و عزیزان در مجلس حاضر شوند و ما هم حاضر هستیم تا در دولت حاضر شویم و با توافق کارها را پیش ببریم.

شجاعی بیان داشت: اگر این اتفاق نیفتد طبیعی است که مجلس باید بر سر منافع مردم ایستادگی کند و یک بودجه کارآمد و متناسب با شرایط کشور فراهم کند و دولت هم مکلف است تا قانون مجلس را اجرا کند و حق استنکاف از اجرای قانون های مجلس را نخواهد داشت.