سید جواد نیک‌بین ، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در مورد مطرح‌شدن مجدد طرح شفافیت آراء نمایندگان در صحن علنی در گفت وگو با افکارنیوز اظهار داشت: طرح دوباره شفافیت آراء با بیش از 100 امضا برای تائید تقدیم به هیئت‌رئیسه و اعلام وصول‌شده است و ان شاالله در همین هفته یا هفته آینده در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.

وی افزود: امیدوارم که با درایت نمایندگان محترم مجلس و همچنین با نگاه به قوانین و مقررات آیین‌نامه داخلی بتوانیم رأی به شفافیت را شفاف مصوب کنیم حتماً بارأی بالا کلیاتش رأی خواهد آورد.

*برخی درصدد هستند تصویب طرح شفافیت آراء را به شبکه‌های معاند منتسب کنند

نیک‌بین تصریح کرد: اگر رأی‌گیری آن به‌صورت شفاف باشد کلیات طرح شفافیت با بیش از 180 رأی مثبت تصویب می‌شود. اما متأسفانه برخی‌ها درصدد هستند تا طرح شفافیت را منتسب به خارج از کشور و شبکه‌های معاند جلوه کنند. یعنی می‌گویند که این شبکه‌ها به دنبال شفافیت هستند تا از این بابت بتوانند سوژه‌ای به دست آورند و دست‌وبال نمایندگان را می ببندند.

نماینده مردم کاشمر در مجلس ادامه داد: اما بنده و بسیاری از نمایندگان دیگر به این قائل هستند که شفافیت نه‌تنها باید در حوزه تقنین شروع شود بلکه شفافیت بایستی در حوزه اجرا هم باشد.یعنی در حوزه اجرا مثلاً بودجه کل کشور چگونه و کجا و با چه میزان عملکرد و رزومه‌ای هزینه می‌شود و این موضوعات هم باید شفاف باشد که اگر در این حوزه‌ها شفافیت باشد قطعاً پیشرفت‌های ما خیلی بیشتر خواهد بود.

نیک‌بین اظهار کرد: طرح شفافیت نباید فقط در حوزه آرا و انظار باقی بماند، بلکه باید به حوزه اجرا راه یابد که یکی از مهم‌ترین حوزه‌ها برای شفافیت است.

عضو کمیسیون فرهنگی در انتها اشاره کرد: بندهایی از این طرح در کمیسیون مربوطه اصلاحات جزئی داشته است اما کلیات این طرح تغییری نداشته است و امیدوار هستم که این دفعه حتماً در صحن مجلس رأی لازم را بیاورد.