سیدعلی آقازاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نزدیک شدن به تاریخ توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی توسط جمهوری اسلامی ایران به‌واسطه قانون مصوبه مجلس مبنی بر «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ‌ها» به گفت: این موضوع به چند مسئله مربوط است. در برجام تعهداتی بود که طرفین باید عمل می‌کردند اما تعهدات خود را به مرحله اجرا نرسانند و جمهوری اسلامی بعد از مدت‌ها تصمیم گرفت از موضع منفعلانه خارج شود. در ابتدا خود مجلس اقدامات چندگانه‌ای را انجام داد. زیرا گام‌های کاهش تعهدات برجامی کافی نبود و باید منافع مردم و منافع ملی برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه‌ای که آمریکا با همراهی کشورهای اروپایی علیه کشورمان اعمال کرده بود، مقابله کند. 
وی افزود: در همین راستا مجلس شورای اسلامی با تصویب طرحی سیاست منفعلانه را به مقاومت فعال تبدیل کرد و قانونی را تصویب کرد و دریکی از مفاد آن، توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی بود و بررسی‌های داوطلبانه‌ای که جمهوری اسلامی قبول کرده بود.
 در صورت ادامه رفتار غرب، گام‌های ایران کاهشی است
آقازاده یادآور شد: در این قانون تأکید شده اگر کشورهای طرف قرارداد به منافع جمهوری اسلامی ایران توجه نکنند و همچنان برخی از کشورها تابع آمریکا باشند و تحریم‌های ظالمانه را ادامه دهد، گام‌های کاهشی ایران تشدید خواهد شد و مهر تایید آن تعلیق اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و دسترسی‌های نامحدود بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود که به‌تدریج آن‌ها را محدود، کاهش و متوقف کند.این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: چنانچه کشورهای غربی به تعهدات خود عمل کردند، ایران نیز گام‌های کاهشی خود را متوقف و به تعهدات برجامی بعد از راستی آزمایی اجرای تعهدات طرف مقابل ازجمله آمریکا و اروپا عمل می‌کند. 
او گفت: امروز این ماده از قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها باید اجرا شود و در شرف اجرای این بخش از قانون مذکور، حتما کشورهای غربی احساس خطر خواهند کرد. اما جمهوری اسلامی ایران بیش از این اجازه نمی‌دهد که حقوق ملت ایران تضعیف و تضییع شود و نظام سلطه ازجمله آمریکا با بی‌تفاوتی کشورهای اروپایی هر ظلمی را به ملت ما روا دارند.
آقازاده تصریح کرد: خروج ایران از پروتکل الحاقی نه‌تنها به ادعای غربی‌ها نقض برجام را تشدید نمی‌کند بلکه آن‌ها را به تفکر و پیدا کردن راهی به‌جز زورگویی وا‌می‌دارد. اکنون سالیان سال است که کشورهای غربی ما را به دلیل اجرایی شدن اهدافشان یعنی فشار به ایران و تسلیم کردن ما، تعهدات برجامی شأن را دست‌نخورده گذاشته‌اند و حتی از گسترده‌تر کردن این توافق در حوزه‌های موشکی و منطقه‌ای دم می‌زنند.
  اروپا به دنبال تضعیف توان دفاعی ایران است
این عضو کمیسیون امنیت ملی خاطرنشان کرد: کشورهای غربی به‌واسطه مصوبه مجلس، ما را به ساخت سلاح اتمی متهم می‌کنند، درحالی‌که خودشان بهتر از هر کشور دیگری می‌دانند که ایران هرگز به سمت تولید سلاح هسته‌ای نرفته و نخواهد رفت. زیرا هم تکلیف شرعی دارد و هم‌چنین رویه‌ای جز مسیر راهبردی کشور ما نیست.
این نماینده مجلس در انتها می‌گوید: بر اساس قوانین موجود و حاکم بر دنیا و قوانین بین‌المللی در مورد بهره‌برداری‌های مشروع از تکنولوژی هسته‌ای در حوزه دارویی و دانشجویی تمام کشورها می‌توانند از این علم استفاده کنند و حق تمام کشورهاست. این اعتقاد جمهوری اسلامی ایران نیز هست اما کشورهای اروپایی به دنبال محدود کردن توان دفاعی ایران هستند.