دبیرکل در اولین روز از برگزاری نشست مجازی وزرای دفاع ناتو گفت، مفهوم راهبردی ۲۰۱۰ ناتو نیاز به به‌روز رسانی دارد، زیرا اوضاع تغییرکرده واوج گیری چین و وخامت روابط با روسیه در این مورد لحاظ نشده است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو چهارشنبه در این باره گفت: «من به دولت‌ها و سران کشورها پیشنهاد می‌کنم  اواخر سال جاری هنگامی که مجددا در اینجا  همدیگر راملاقات می کنند، موافقت کنند که مفهوم راهبردی ناتو را بروز کنند. من این کار را می‌کنم زیرا بر این باورم که اینک زمان مناسب است. ما یک مفهوم راهبردی داریم که در سال ۲۰۱۰ توافق کردیم و این مفهوم در واقع به خوبی به ما کمک می‌کند، اما از آن زمان فضای امنیتی که با آن روبرو هستیم به طور اساسی تغییر کرده است. به عنوان مثال، د مفهوم کنونی راهبردی، ما به تغییر موازنه قدرت و پیامدهای امنیتی ظهور چین نمی‌پردازیم. در سال ۲۰۱۰، ما در تلاش بودیم تا آنچه را تصور می کردیم یعنی مشارکت راهبردی با روسیه را ایجاد کنیم.»

دبیر کل ناتو افزود که همه چیز به طور اساسی تغییر کرده و باید مفهوم راهبردی ناتو بروز شود  و برای تقویت بیشتر پیوند بین آمریکای شمالی و اروپا از آن استفاده شود.

دبیر کل ناتو  بارها سعی کرده با سخنانی علیه روسیه و ایجاد هراس از این کشور بین اعضای این ائتلاف، حضور پر رنگ‌تر نظامی در اروپا داشته باشد. استولنتبرگ چندی قبل در این زمینه گفت که در حال برنامه ریزی برای ایجاد یک مرکز فضایی جدید در آلمان است. روسیه نیز در نقطه مقابل بارها تاکید کرده که به دقت فعالیت ناتو را تحت نظارت دارد.مقام‌های روسیه هشدار داده‌اند رزمایش‌های کشورهای عضو ناتو که بیشتر ماهیت ضد روسی دارند، را زیر نظر دارد.

ناتو به‌منظور جاسوسی از روسیه ایستگاه راداری «گلوبوس 3» را در نروژ تقویت کرده است.