شهریار حیدری با اشاره به مشکلات موجود مرز نشینان و موانع موجود در ساماندهی کولبران گفت: واقعیت این است که مرزنشینان یکی از محروم ترین اقشار جامعه هستند به همین دلیل مرز باید دارای مزیت برای آن ها باشد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: از آنجایی که مرزنشینان به واسطه سکونت در آخرین نقاط کشور فاقد درآمد هستند با این وجود وفادارترین مردمان به آب و خاک این کشورند چون از نیاکان خود به ارث بردند.

وی تامین معیشت را یکی از مهم ترین دغدغه های مرز نشیان دانست و بیان کرد: قانون مرزبانی جمهوری اسلامی ایران به معیشت مرز نشینان توجه کرده و در این راستا امتیازاتی برابر با این قانون برای آن ها در نظر گرفته از جمله می توان به تردد در ماه، تردد به عمق مرز ها چند بار در سال،رفت و آمد با اقوام،همسایگان،خویشان و درآمد اشاره کرد.

حیدری در تشریح سازوکار تبیین شده برای ساماندهی کولبری گفت: این موضوع در قالب آیین نامه ساماندهی فعالیت مرزنشینان باید ساماندهی شود اما متاسفانه با وجود امتیازات خوبی مانند تهیه کالا از انبار های مرزی داخلی، معافیت از سود بازرگانی تا سقف دو میلیون 800 هزار تومان به صورت کامل اجرایی نشده است.

وی تصریح کرد: این آیین نامه از زمانی که ذیل بخشنامه های دولتی قرار گرفت مشکلاتی را برای مرزنشینان بوجود آورد که از مهمترین آن ها، ممنوعیت ثبت سفارش 1339 قلم کالا که تمام فعالیت کولبران را مختل کرد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی عنوان کرد: پس از معاف شدن 32 کالا از ممنوعیت ثبت سفارش، بخشنامه دوم دولت اعلام کرد که باید صادرکنندگان ارز های خود را به کشور بازگردانند؛سوال اینجاست مگر کولبر ارز دارد یا صادرات رسمی انجام می دهد که باید این اقدام انجام دهد ؟

وی افزود: قانون تحت تاثیر بخشنامه های دولت قرار گرفت به طوری که عملا فعالیت مرزنشینان را تحت شعاع قرار داد، برای همین خواستار اصلاح آیین نامه فعلی و معافیت های بازرگانی و گمرکی برای مرز نشینان هستیم.

حیدری با اشاره به بحث فروش سوخت توسط مرزنشینان ابراز کرد: دولت باید سهمیه سوخت خانوار های مرزنشین را افزایش دهد تا سود حاصل از فروش بیشتر باشد و از محل فروش سوخت در مرز ها مبلغی را به خانواده های ساکن در مناطق مرزی بپردازد.

وی یکی از مهمترین مشکلات بحث فروش سوخت توسط مرزنشینان را نوسان در اختصاص سهمیه ماهانه دانست و گفت: ماهی 1500 لیتر برای هر خانوار پیشبینی شده اما ناگهان به یک پنجم و بعضا 100 لیتر کاهش پیدا می کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست های خارجی مجلس تاکید کرد: با این رویکرد ها نمی توان به مرزنشینان توجه داشت بنابراین آیین نامه ها باید اصلاح و ابلاغ اجرا شود ضمن برخوداری ساکنان مناطق مرزی از معافیت های بازرگانی، باید آن‌ها بدون پرداخت عوارض ماهی یک بار قادر به تردد در گذرگاه های رسمی مرزی باشند تا شاهد مشکلات کنونی نباشیم.