«مهدی شوشتری» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه ، امروز (سه شنبه) ۲۶ اسفندماه ۱۳۹۹ و در سی و سومین سالگرد فاجعه شیمیایی حلبچه ، در راس هیأتی از سرکنسولگری، به این شهر سفر کرد.

شوشتری در بدو ورود به حلبچه، با حضور بر مزار شهدای این فاجعه، با قرائت فاتحه و تقدیم تاج گل، یاد قربانیان این فاجعه انسانی را گرامی داشت.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران سپس در محل استانداری حلبچه، با «آزاد توفیق» استاندار حلبچه دیدار و در خصوص تقویت مناسبات فیمابین به خصوص روابط تجاری و اقتصادی به بحث و تبادل نظر پرداخت.

سرکنسول ایران همچنین با خانم «مهاباد کامل عبدالله» رئیس و جمعی از معاونان و‌ مدیران دانشگاه حلبچه دیدار کرد. در این دیدار توسعه روابط علمی و دانشگاهی بیپ دانشگاه حلبچه و دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش فارس، 

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توئیتی در سالگرد بمباران شیمیایی حلبچهنوشت: ۱۶ مارس سی و سومین سالگرد قتل عام شیمیایی در حلبچه است. برخی می خواهند که به یاد نیاورند- همان کسانی در غرب که آن تسلیحات مرگبار شیمیایی را در اختیار صدام قرار دادند.

وی افزود: بیش از ۵۰۰۰ غیرنظامی بیگناه با گاز شیمیایی کشته شدند.

ظریف خطاب به غربی ها نوشت: هنوز هم می‌خواهید از «رفتار شرارت‌بار منطقه‌ای» سخن برانید؟ بی‌شرم هستید.

گفتنی است، رژیم بعث‌ عراق در ۱۶ مارس ۱۹۸۸ (۲۵ اسفند ۱۳۶۶) اقدام به بمباران شیمیایی منطقه کُردنشین حلبچه کرد که بر اثر آن‌۵۰۰۰ غیرنظامی کشته شدند. این بمباران از وحشتناک‌ترین و در زمره غیرانسانی‌ترین جنایت‌ها به شمار می‌رود.