پنجمین نشست کنفرانس بروکسل با عنوان «حمایت از آینده  سوریه  و منطقه» دهم فروردین ماه به صورت مجازی برگزار شد.‌ «غلامحسین دهقانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران نزد  اتحادیه اروپا  و بلژیک، در این کنفرانس سخنرانی کرد.

نماینده کشورمان با بیان اینکه بحران سوریه دهمین سال خود را سپری کرده،گفت: این امر نشانگر این واقعیت تلخ است که جامعه جهانی هیچ اراده واقعی برای حل این بحران بر مبنای حقوق بین الملل به ویژه احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ندارد.

دهقانی با اعلام اینکه از آغاز بحران سوریه، ایران همواره از راه حل های سیاسی حمایت کرده، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با همکاری روسیه و ترکیه مبدع روند آستانه با هدف پایان دادن به عملیات نظامی و یافتن راه حل سیاسی بوده است.

وی افزود: کمیته قانون اساسی نیز به عنوان بستری برای گفت و گوهای سوری- سوری ایجاد شد که ایران همواره از این کمیته حمایت کرده است.

سفیر ایران در بروکسل، همچنین افزود: با انتقال بحران سوریه از مرحله نظامی به سیاسی، جامعه بین المللی وظیفه تسهیل این انتقال را دارد و در این برهه حساس، باید نسبت به احتمال احیای مجدد داعش و ظهور سایر گروههای تروریستی تکفیری حساس بود.

دهقانی با اشاره به موضوع پناهندگان سوری، خاطرنشان کرد که بازگشت امن پناهندگان در عین حفظ کرامت انسانی آنها و بدون استفاده ابزاری از آنها برای برای دریافت امتیازات سیاسی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی گفت: نباید برخی کشورها با سوءاستفاده از موضوع بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان به دنبال گرفتن امتیازات سیاسی باشند. 

 نماینده کشورمان با اشاره به همه گیری کرونا در جهان، عنوان کرد: سوریه به صورت همزمان با دو فاجعه جنگ و ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند و این شرایط اهمیت بازسازی و کمک های بشردوستانه به مردم سوریه را دوچندان می کند.

وی در پایان افزود: اعمال تحریم های یکجانبه خلاف حقوق بین الملل بوده و فقط درد و رنج مردم جنگ زده سوریه را در این شرایط افزایش می دهد. وظیفه سایر کشورهاست که به دور از اقدامات فرصت طلبانه ای همچون تشویق دمشق به مشارکت سیاسی از یکسو و همزمان اعمال تحریم ها، امکان دهند مردم سوریه بدون هرگونه مداخله خارجی برای آینده کشور خود تصمیم بگیرند و به بحران این کشور خاتمه دهند.  

 در این نشست مقامات تعداد زیادی از کشور جهان و منطقه در سطح معاونان نخست وزیر، وزرای خارجه و مقام های سازمان های بین المللی  مواضع خود درباره سوریه را اعلام کردند.