این روزها نقل و نبات و گل سر سبد تیتر همه روزنامه ها و اخبار و سایتها و کانال های خبری، مباحث انتخاباتی است و به لطف وجود فضای مجازی و شبکه های اجتماعی متنوع ، سرعت پخش و انتشار این سبک‌ مطالب و پستها، دست فیبرهای نوری را از پشت بسته است.

کلاب هاوس و قابلیت های جدید چت صوتی آنلاین و دیگر اپلیکیشن های صوتی هم که جای مناظره و مصاحبه را گرفته و میزان مشارکت چند طرفه را چند برابر کرده است.

نامزدهای مطرح نیز هر روز  نظرات و دیدگاه هایشان را در عرصه های مختلف به طور مستقیم و یا از طریق احزاب و نماینده هایشان بیان‌نموده و خودی نشان میدهند .

ولی آنچه که این وسط طبق روال معموا فضای انتخاباتی کمرنگ شده، اخلاق انتخاباتی است.‌ متاسفانه بسیاری از افراد به جای اینکه برنامه های کاربردی خود را برای حل مسائل و مشکلات مردم و جامعه ارائه بدهند، تنها به تخریب حریف یا حریفان میپردازند و مرتکب تهمتها و غیبتهایی میشوند که شایسته نیست.

حالا این تخریبها گاهی در باب اجماع احزاب و جناحهای چپ و راست و اصولگرا و اصلاح طلب روی فرد خاص است، گاه در باب آمدن یا نیامدن افراد به این گردونه انتخاب و اذن گرفتن و نگرفتن از رهبر انقلاب،  زمانی در مورد مساله رد صلاحیتها و عدم احراز آن است و هنگامی در باب سیاه نمایی تمامی دوران خدمت فرد رقیب.

مصوبه جدید شرایط نامزدهای ریاست جمهوری از طرف شورای نگهبان هم که در آستانه انتخابات به تصویب رسید، سوژه ای شد برای داغ کردن و اعتراضات خیلی ها که چون و چرا کنند و از طرفی نسبت به رد یا تایید صلاحیت نامزدها اظهار نظر نمایند.

اگر ما قبول داریم که شورای نگهبان بر اساس سیاستهای کلی انتخابات که در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسیده، و اختیاراتی که بر طبق قانون اساسی دارد، عمل کرده است دیگر باید سمعا و طاعتا آن را قبول کنیم و به جای اظهار نظرهای شخصی و غیر معتبر ، بررسی این‌ مسائل را به بعد از ثبت نام رسمی نامزدها و شورای نگهبان بسپاریم .

قطعا تصویب این مصوبه ، باعث میشود شروط لازم برای تشخیص رجال سیاسی و مذهبی و مدیر و مدبر بودن افراد ملموس تر گردد و از ثبت نام افراد عجیب و غریبی که هرسال جلوی وزارت کشور به صف ثبت نامی ها میپیوستند، جلوگیری شود.

تذکر مهم رهبرانقلاب در روز معلم خطاب به داوطلبان انتخابات را فراموش نکنیم که فرمودند: "بعضی از کسانی که وارد میدان انتخابات میشوند اظهاراتی میکنند که هیچ پشتوانه‌ی فکری و برنامه‌ای ندارد؛ بدون اینکه امکانات کشور را در نظر بگیرند یا حتّی بدانند. بایستی برنامه ارائه بشود به معنی واقعی کلمه؛ که کارشناسان وقتی نگاه میکنند به حرف زدن کسی که داوطلب است در دلشان تصدیق کنند که این حرف، حرف متقن و خوبی است.  ۱۴۰۰/۲/۱۲

در پایان سخنانی از رهبر انقلاب را درباره رعایت اخلاق انتخاباتی گوشزد میکنم باشد که تکرار این‌ مکررات مفید ، وظیفه اصلی را به خاطرمان بیاورد.

"این آقایان محترم نامزدهای انتخابات، یک عدّه طرف‌دار و علاقه‌مند و سینه‌چاک و دوست‌دار و مانند اینها دارد، اینها هم متانت خودشان را حفظ کنند؛ هم طرف‌دارها، هم ستادها، متانت خودشان را حفظ کنند، انضباط خودشان را حفظ کنند؛ مقصودشان انجام وظیفه باشد، آنچه برای ما مهم است این است.

 این چند صباحِ زندگی، این چند صباحِ کار و تلاش -زید یا عمرو یا بکر- اینها خواهد گذشت، آنچه میمانَد، عمل ما است که در محاسبه‌ی الهی به‌حساب می‌آید و باید جواب بدهیم. وَ استَعمِلنی بِما تَسأَلُنی غداً عَنه؛ خدای متعال فردا از ما، از چیزهایی سؤال خواهد کرد؛ به فکر آن باید بود، برای آن باید تلاش کرد.

هم آحاد مردم، هم خود نامزدهایی که در عرصه‌ی رقابتهای انتخاباتی وارد شدند، هم طرف‌دارانشان و دوستانشان، کاری کنند که هر حرکتشان حسنه‌ای باشد در نزد کرام‌‌‌‌‌‌الکاتبین الهی؛ کاری کنند که اعمال آنها، رفتار آنها، گفتار آنها پیش خدای متعال حسنه محسوب بشود و خدای متعال ثواب برای آن معیّن بکند. این کِی خواهد شد؟

آن‌وقتی که ما کارهایمان را برای خدا انجام بدهیم. [همه] تلاش کنند، مبارزه کنند، کار کنند، خوب است، امّا نیّتها را نیّتهای خدایی بکنند؛ اگر این[طور] شد، آن‌وقت خدای متعال هم به کار برکت خواهد داد، به ملّت ایران برکت خواهد داد و آنچه به نفع ملّت ایران است، به توفیق الهی پیش خواهد آمد. به‌هر‌حال همه موظّفیم که به قانون و انضباط قانونی پایبند باشیم و آن را عمل بکنیم." ۱۳۹۶/۰۲/۲۷

"نامزدهای انتخاباتی به یکدیگر اهانت نکنند؛ خب، جنابعالی نامزد هستید، معتقدید که آدم صالحی هستید، آدم برجسته‌ای هستید؛ بسیار خوب، از خودتان هرچه میخواهید تعریف کنید بکنید امّا به رقیبتان اهانت نکنید، به رقیبتان تهمت نزنید، از رقیبتان غیبت هم نکنید؛ تهمت و افترا یعنی نسبتی بدهید که واقعیّت ندارد، [امّا] غیبت یعنی نسبتی بدهید که واقعیّت دارد؛ غیبت هم نباید بکنید. بنابراین این هم یک وظیفه است و یک معیار است برای سلامت انتخابات.

 نمایندگان بروند آنچه را در وسعشان، در قدرتشان، در صلاحیّتشان هست، برای مردم بیان کنند؛ مردم هم نگاه میکنند، خوششان می‌آید رأی میدهند، خوششان نمی‌آید رأی نمیدهند؛ این میشود [انتخابات‌] سالم.

وعده‌های غیر عملی ندهند؛ بعضی از نامزدها، وعده‌هایی به مردم میدهند که خودشان هم میدانند از دست آنها ساخته نیست؛ شما که نمیتوانی این وعده را عملی کنی، چرا به مردم وعده میدهی؟ چرا مردم را امیدوار میکنید به چیزی که میدانید نخواهد شد؟ گاهی وعده‌های غیر قانونی میدهند! [میگویند] فلان عمل را انجام میدهیم درحالی‌که میدانند آن عمل خلاف قانون است؛ یا خلاف قانون اساسی است، یا خلاف قانون عادی است؛ وعده‌های این‌جوری هم ندهند؛ شعارهای غیر قانونی ندهند.

با مردم صادقانه باید برخورد کرد؛ همه‌ی ملّت ما این‌جور هستند که صداقت را احساس میکنند، درک میکنند؛ وقتی ما غیر صادقانه برخورد کردیم، ممکن است کسانی یک لَمحه‌ای و لحظه‌ای به اشتباه دچار بشوند لکن بعد حقیقت معلوم خواهد شد؛ باید صادقانه با مردم رفتار کرد، صادقانه باید با مردم حرف زد. این جزو آداب حتمی انتخابات سالم است." ۱۳۹۴/۱۰/۳۰

صفورا ترقی