به منظور هم افزایی و هماهنگی بین دستگاه‌های مجری برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و با هدف جلب مشارکت حداکثری ایرانیان مقیم خارج از کشور، نشست هم اندیشی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور، امروز (یکشنبه) با حضور سید کاظم سجادی معاون کنسولی، مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه و رئیس هیأت نظارت بر انتخابات خارج از کشور و «جمال عرف» معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور، در وزارت امور خارجه برگزار شد.

سجادی در این نشست با ذکر این نکته که در ادوار مختلف، وزارت امور خارجه متولی برگزاری انتخابات در خارج از کشور بوده است، بر تعامل و همکاری سازنده بین ستاد انتخابات خارج از کشور با وزارت کشور و شورای نگهبان به منظور هر چه با شکوه‌تر برگزار شدن انتخابات تاکید شد.

معاون وزارت امور خارجه در ادامه افزود: نکته مهم در این خصوص بحث فعالیت رسانه‌ای و خصوصا در حوزه فضای مجازی و استفاده از ظرفیت شورای عالی ایرانیان در تبیین اهمیت انتخابات است.

جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور نیز با اشاره به اهمیت قانونی برگزار شدن انتخابات، بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید و ابراز امیدواری کرد که در این دوره از انتخابات شاهد حضور گسترده و پرشور در پای صندوق‌ها باشیم.

«نیلچی» مدیرکل انتخابات شورای نگهبان نیز در این نشست ضمن تشکر از فعالیت‌های انجام شده، اظهار داشت: کیفیت و سلامت انتخابات برای شورای نگهبان حائز اهمیت است.

در این جلسه ادیب، رئیس ستاد  انتخابات خارج از کشور به ارائه گزارشی از اهم فعالیت‌های انجام شده در ستاد انتخابات خارج از کشور پرداخت.

 چندی پیش و همزمان با آغاز فرآیند و ابلاغ رسمی شروع اقدامات اجرایی برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری توسط وزیر کشور، ستاد انتخابات خارج از کشور نیز در وزارت امور خارجه تشکیل و دستورالعمل اجرایی انتخابات به کلیه سفارتخانه ها و سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور ابلاغ شد.

بنا به گفته محمود ادیب مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه و رئیس ستاد انتخابات خارج از کشور، همه نمایندگی های سیاسی و کنسولی در خارج از کشور موظفند به استناد ابلاغیه و دستورالعمل اجرایی برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری،  با تشکیل هیات های اجرایی، انتخاب اعضای ناظر شورای نگهبان و تشکیل شعب اخذ رای،  زمینه حضور و مشارکت حداکثری هموطنان مقیم خارج از کشور را در این رویداد و حماسه ملی فراهم کنند.