محسن رضایی  کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در اولین گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم در شبکه اول سیما با عنوان «با دوربین» اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سیاست را ادامه دادم اما چند ماهی طول نکشید که ترورها و انفجارها شروع شد و لباس سیاست را درآوردم و لباس سربازی جدیدی را به نام پاسداری بر تن کردم و به میدان آمده و تا شهریور سال ۱۳۶۰ و حدود ۲ سال و نیم با کمک جوانان برومندی مانند مهدی زین‌الدین، حسن باقری امنیت و اطلاعات ایران را ساماندهی کردم و ترورها را پایان دادیم ولی دوباره متوجه شدیم که بایستی قیام سومی را آغاز کنیم و به دفاع بپردازیم.

وی افزود: حضرت امام خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی مرا در ۲۷ سالگی فرمانده سپاه کردند و من با جوانان عزیز و بزرگواری همچون همت‌ها، باکری‌ها، قاسم‌ سلیمانی‌ها و ... توانستیم در یک جنگ بسیار سخت همه سرزمین‌های‌مان را آزاد کنیم.

کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری تصریح کرد: من در همان دوران متوجه شدم که حادثه بعدی ایران محاصره اقتصادی است؛ حسن باقری، شهید بزرگوارمان که یکی از جوانان استراتژیک و فرماندهان راهبردی‌مان بود در یادداشتی آورده است که در ۱۳ بهمن ۱۳۶۰ آورده است که برادر محسن گفتند که این جنگ را ما تمام می‌کنیم ولی آمریکا ما را محاصره اقتصادی خواهد کرد و بایستی خودمان را برای آن دوران آماده کنیم.

رضایی گفت: بلافاصله بعد از آنکه جنگ تمام شد من یک قیام چهارم را شروع کردم و قرارگاه سازندگی را در سپاه احداث کرده و وسایل مهندسی که روزگاری سنگر و جاده درست می‌کرد را به داخل کشور آورده و اتوبان و سد ساختیم و بعد از گذشت هشت سال به نتیجه رسیدم که این کارهایم کافی نیست.

وی خاطرنشان کرد: اگر ما بخواهیم محاصره اقتصادی را از بین برده و اقتصاد کشورمان را درست کنیم بدون دانایی و فهم اقتصادی امکان‌پذیر نیست و به همین دلیل از مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت به دانشگاه تهران رفته و لیسانس، فوق‌ لیسانس و دکترای اقتصاد گرفتم و وقتی وارد مجمع تشخیص مصلحت نظام در طول این 20 سال اخیر شدم دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که مشاور مقام معظم رهبری هستم سیاست‌های کلی اقتصادی را تنظیم کردیم ولی افسوس از اینکه حجم زیادی از سیاست‌های مقام رهبر معظم انقلاب که به هر سه قوه ابلاغ می‌شد در شرایطی است که حتی به ۱۰ درصد آن عمل نشده است ولی اگر آنها عملیاتی شده بود ما وضعیت اقتصادی فعلی را نداشتیم.

کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ادامه داد: من یک هزار تومانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ نشان دادم این در حالی است که یکی از آقایان یک کلید درآورد ولی من یک هزار تومانی درآوردم و گفتم که ملت ایران این پول ملی ما سقوط می‌کند و من می‌خواهم با کمک جوانان ایران اجازه ندهم این پول ملی سقوط کند که این موضوع نشانه صداقت من برای حضور در انتخابات فعلی ریاست جمهوری است.این در حالی است که در آن ایام با هزار تومان می‌توانسیتم چند عدد تخم‌مرغ و نان بخریم اما امروز قیمت‌ها بیشتر است.

رضایی اظهار داشت: ۳۵۰ تومان آن موقع برابر هزار تومان امروز است و چرا معلمان، بازنشستگان و کارمندان به وضعیت فعلی رسیده و در شرایط خاصی زندگی می‌کنند که من خود را شرمنده ملت ایران می‌دانم که روزگاری در کنار شهدای بزرگی بودم که آرزوی‌های ایران بزرگ را داشتند.

وی عنوان کرد: من شرمنده‌ام و فردا نمی‌دانم در صورت برادران عزیزم که شهید شده‌اند چه جوابی بدهم که این شهدا رفتند و ما ماندیدم و کاری نکردیم. 

کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: من پیش از این دو بار در انتخابات ریاست جمهوری حضور پیدا کردم و آبرویم را کف دست گذاشتم و مرتب از اقتصاد گفتم و از مردم خواستم باید اقتصاد کشور را درست کنیم؛ برای بار سوم هم در انتخابات ریاست جمهوری آبرویم را کف دست گذاشته و آمدم تا برنامه‌هایم را بگویم.

رضایی تصریح کرد: من به رأی مردم احترام گذاشته‌ام و از همه دولت‌هایی که شما انتخاب کرده‌اید با آنکه نقد داشته و در هیچکدام‌شان هم حضور نداشتم اما از آنها حمایت کردم و حداقل در سه دولت اخیر که در مجمع تشخیص من حضور داشتم همه وزرای دولت را آورده‌ایم و نظرات آنها را گرفته و کارشناسان صحبت کرده و سیاست‌های مختلف را تنظیم کرده و مقام معظم رهبری این سیاست‌ها را دیده، اصلاح کرده و ابلاغ کردند. اما در هیچکدام از این دولت‌ها حضور نداشته‌ام.

وی افزود: من امروز شرمنده وضعیت فعلی کشور هستم؛ آیا باید در ایران نان قرضی وجود داشته باشد؟ آیا باید زباله‌گردی وجود داشته باشد؟ آیا باید کول‌بری داشته باشیم؟

کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت:‌ من همواره در زندگی‌ام به تخصص، علم و دانش توجه کرده‌ام و اگر دانش اقتصاد را فرا نگرفته بودم و اگر هم‌اکنون استاد تمام اقتصاد نبودم و اگر سیاست‌های کلی اقتصادی را تنظیم نمی‌کردم هیچگاه حاضر نبودم وعده به شما بدهم. اگر امروز از یارانه ۴۵۰ هزار تومانی صحبت می‌کنم این حرف دقیق بوده، پشتوانه دارد و قابل تحقق است؛ به نحوی عمل خواهم کرد که تورمی به وجود نیاید و هزینه روی دوش دولت ایجاد نشود؛ این در حالی است که سالانه معادل ۱۳۰ میلیارد دلار یارانه‌ای داده می‌شود که خیلی از آنها را ثروتمندان برده و در برق مصرفی در لوسترها و بنزین خودروهایشان مصرف می‌کنند در حالیکه برق یک لوستر یک ثروتمند معادل برق یک کوچه در شهرهای جنوبی ایران است که این موضوع بی‌عدالتی و نابرابری است ولی می‌توانیم این موضوع را با تخصص و دانایی حل و فصل کنیم.

رضایی افزود: آرمان‌هایی و ارزش‌هایی که در ابتدای انقلاب و در دوران دفاع مقدس تکیه کردیم و بلند شدیم متأسفانه در طول سال‌ها و دهه‌ اخیر از بین رفته است؛ احیای این ارزش‌ها از مهم‌ترین اهداف من است؛ جوانگرایی، اعتماد به نفس، خلاقیت و نوآوری وارد زندگی، صنعت، کشاورزی و اداره کشور کنیم اولین هدف من است.

وی خاطرنشان کرد:‌ قیام برای جوانگرایی از اهمیت بالایی برخوردار است. نشستن روی برخی صندلی‌ها و چسبندگی‌ که به وجود آورده است منجر به آن شده که متوسط سن زمامداران کشورمان روز به روز بیشتر شود که نیازمند یک قیام است و به سادگی و با توصیه به اینکه جوانان را به کار می‌گیریم تحقق پیدا نمی‌کند.

کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت:‌ چگونه قاسم سلیمانی‌ها آن مرد بزرگ در خط مقدم شرکت کرد و چگونه بود که وقتی به امام (ره) اعلام کردند که جان شما در خطر است  و وارد ایران نشوید اما امام به آنها پاسخ داد که مگر خون من از خون ملت ایران رنگین‌تر است.

رضایی گفت: چه کسانی این  ریسک را در بدنه جوان کشور تزریق کردند جز دولتمردان و نحوه اداره کشور.

وی افزود: قیام علیه انحرافات، تبعیض، فساد، بایستی انجام شود و قیام کرده و از صدر تا ذیل عمل کنیم؛ اینکه بیایم یکسری از خرده مفسدین را بازداشت کنیم اما فسادهای بزرگ را رها کنیم نشان دهنده آن است که کاری نکرده‌ایم و دوباره فساد می‌آید؛ اگر در مبارزه با فساد صادقانه رفتار می‌کنیم بایستی از خود، خانواده، فامیل و از رأس دولت تا بدنه اقدام کنیم در غیر این صورت مردم توجهی نخواهند کرد.

کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت:‌ من روز اولی که جناب آقای رئیسی وارد قوه قضاییه شدند اعلام کردند که چون شما رقیب دولت آقای روحانی بودید از دولت شروع نکنید؛ مگر می‌شود در قوه قضاییه فرد مفسدی نباشد و اگر شما دو قاضی مفسد را بازداشت کنید و اعدام کنید کار پیشرفت خواهد کرد؛ اگر ما در امر مبارزه با فساد از خودمان شروع نکنیم اعتماد به جامعه باز نمی‌گردد و تنها با صداقت می‌توانیم مردم را وارد یک قیام بزرگ کنیم و بدون مردم کاری نمی‌توانیم انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: ما جنگ و انقلاب را با مردم حل کردیم؛ ما می‌خواهیم ایران بزرگ اقتصادی را در کنار ایران بزرگ سیاسی، دفاعی و امنیتی به وجود آوریم؛ بدون اقتصاد امنیت نخواهد بود و بدون اقتصاد معیشت نداریم ضمن اینکه بدون اقتصاد، اقتدار و عزت هم نخواهیم داشت.

کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری تأکید کرد:‌ اگر سربازان ما برای صلح‌سازی و امنیت‌سازی در عراق، سوریه و لبنان بنا به تقاضای آن دولت‌ها رفته و مشورت می‌دهند، آیا بایستی پشت‌سر ما عربستان و ترکیه به آنجا بروند وکالاها و تجارت‌شان را به آنجا ببرند در حالیکه ایران امنیت و صلح را به وجود آورده است؛ به همین دلیل من می‌گویم که یک ریال در برابر یک ریال بایستی باشد.

رضایی گفت: اقتصاد داشتن با برادری منافاتی ندارد و ما با همه کشورها برادر هستیم و این برادری سر جای خودش است و تجارت هم سر جای خودش.

وی افزود: ایران بزرگ اقتصادی را مهم‌ترین هدف بعد از احیای نظام ارزشی و خیزشی در نظر داریم و باید ایران بزرگ اقتصادی را درست کنیم؛ باید قیام کنیم که قیام اول در برابر دشمن داخلی است، تبعیض و نابرابری مهم‌ترین دشمن ما است هرچند که آمریکا و اسرائیل هم دشمن ما هستند اما اگر ما مشکل دشمن داخلی را حل کنیم و آن وزیری که بیش از هشت سال سرمایه‌گذاری در مسکن را متوقف کرد را کنار بگذاریم و وقتی اقتصاد‌مان رشد کند آمریکا و اسرائیل غلط می‌کنند که به ما نگاه چپ کنند زیرا می‌فهمند که فشارهای آنها فایده‌ای ندارد.

کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: مگر می‌توان یک ملت توانمند را محاصره کرد؛ ما یک ملتی هستیم که در حوادث بسیار بزرگ بیشترین انسجام را از خود نشان دادیم و در اروپا و جاهای دیگر چنین انسجامی وجود ندارد.

رضایی تأکید کرد:‌ دولت ما برای وحدت ملی، همبستگی، برادری و به کارگیری همه اقوام ایرانی است؛ در دولت ما از همه اقوام ایرانی در کابینه فرد وجود خواهد داشت؛ اقوام ایرانی بسیار بزرگ بوده و نخبگان و بانوان و جوانان کشور فعالی داریم.

وی افزود: بایستی قبول کنیم که بذر را در سرزمین شوره‌زار نمی‌توان کاشت بلکه بذر، زمین و آب  باید متناسب هم باشد، همچنین نمی‌توان زمین خوب، آب خوب و محصول را به باغبان نا‌آشنای به کشاورزی داد و نمی‌توان میلیاردها دلار به دست این باغبان تازه‌کار داد که بی‌تجربه است. بعد به یکباره 18 میلیارد دلار در شرایط سخت کشور از خزانه خالی می‌شود و به یکباره تیم ملی ما بدون پشتوانه شده و ارزش آن پایین می‌آید.

کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت:‌ ما هم زمین مناسب و هم بذر متناسب برای کشت می‌خواهیم و هم باغبانی می‌خواهیم که ماهر و متخصص باشد؛ در دولت ما چنین کاری انجام خواهد شد. 

رضایی با بیان اینکه من تا زمانی که اقتصاد را در دانشگاه نخواندم شعار و وعده‌ اقتصادی ندادم، عنوان کرد: اینکه می‌گویم 450 هزار تومان یارانه می‌دهم کارشناسی شده است و این رقم از محل صرفه‌جویی به دست می‌آید و هزینه جدیدی برای دولت ایجاد نمی‌کنیم و تورم را شکل نخواهیم داد.

وی افزود: در دولت من صرفه‌جویی زیادی صورت خواهد گرفت و از آن برق مجانی که در لوستر ثروتمندان وجود دارد و برابر همان قیمتی است که یک کوچه در جنوب شهر روشن می‌شود و این نابرابری و بی‌عدالتی را باید از بین برد پول فراوانی به دست می‌آید؛‌ اگر صرفه‌جویی کنیم پول فراوانی به دست می‌آوریم؛ اگر جلوی فساد را بگیریم پول زیادی به دست می‌آوریم.

کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری تصریح کرد: ما باید از تکرار دولت‌های گذشته جلوگیری کنیم که این موضوع هم در نوع آدم‌ها که انتخاب خواهیم کرد صدق می‌کند که البته تعدادی را تاکنون انتخاب کرده‌ام؛ تاکنون معاون اول و چهار تا پنج نفر از وزرا را انتخاب کرده و ان‌شاءالله نزدیک رأی‌گیری بقیه را هم انتخاب خواهم کرد.

کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: ساختار دولت و ساختار دیوان‌سالاری مردم را مستأصل کرده است؛ رشوه باید بدهند و پشت‌صف هم باید بمانند و زمان هم از دست بدهند و به نظر می‌رسد مانع اصلی فقط آمریکا و اسرائیل نیست؛ اگر بتوانیم ساختار اصلی دولت را اصلاح کنیم خیلی از مشکلات حل خواهد شد.

رضایی گفت: وزیری که به مدت هشت سال سرمایه‌گذاری در مسکن را تعطیل می‌کند به خاطر آنکه این فرد با وزیر قبلی دشمنی داشته و می‌خواهد بگوید این دولت با دولت قبلی فرق دارد؛ چرا این  تصمیم باعث متلاشی شدن زندگی مردم شد برای آنکه عده‌ای خود را به اثبات برسانند.

وی افزود: دولت قبلی یک دولت بوده و دولت فعلی هم یک دولت دیگر؛ ما و بقیه هم می‌آییم و می‌رویم و مردم باید کمترین هزینه را از رفت و آمد ما بدهند؛ چرا مسکن را تعطیل کردند؟ چرا سرمایه‌گذاری در بخش مسکن را پایین آورند؟ از نظر من بایستی این فرد محاکمه شده و پاسخ دهد دلیل کارش چه بود که این کار را کرده و 300 صنعت را که پشتوانه مسکن بوده است را از بین ببرد.

کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: در دولت من اقتصاد را از حالت شرطی خارج خواهم کرد و هیچکس نمی‌داند فردا چه خواهد شد؛ می‌گویند فردا مذاکره می‌شود و هشت سال است که کشور را معطل مذاکره کردند و هر وقت که مذاکره می‌شود جشن می‌گیرند و تا زمانی که می‌خواهد این مذاکره به نتیجه برسد یک فردی مثل ترامپ می‌آید و همه را کنار می‌زند و دوباره می‌گویند صبر کنید؛ چقدر ملت ایران باید صبر کنند.

رضایی ادامه داد: دیپلماسی و مذاکره برای ما مهم است و مگر می‌توانیم دور خود یک دیوار بکشیم اما مشکل آنجا است که اقتصاد را به آن وصل کرده و اقتصاد کشورمان را شرطی کرده‌اند. در دولتم اقتصاد را غیرشرطی خواهم کرد که ثبات، آرامش و آینده‌نگری را به وجود آورم و مردم بدانند که یک سال دیگر چه خواهد شد.

وی افزود: جمله‌‌ای را شهید حسن باقری بیان کرده که می‌گوید ما بایستی به خود جرأت دهیم اوضاع را تغییر دهیم.