علیرضا زاکانی در سال ۱۳۶۲ و در دوران دفاع مقدس موفق به اخذ مدرک دیپلم شد سپس در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد و در رشته پزشکی هسته‌ای، تخصص گرفت.

سوابق اجرایی علیرضا زاکانی

در جنگ ایران و عراق از ناحیه دست، پا و گردن مجروح شد. وی سابقه فرماندهی بسیج دانشجویی و عضویت در هیئت منصفه مطبوعات را داراست و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات و فراکسیون اصولگرایان مجلس هفتم، مجلس هشتم و مجلس نهم بوده است. وی، از منتقدین جدی مدیریت عبدالله جاسبی بر دانشگاه آزاد اسلامی و عملکرد قاضی مرتضوی و میدان دادن به اسفندیار رحیم مشایی بوده است.

او به همراه جمعی از نیروهای اصولگرا که از سال‌های قبل در کنار یکدیگر به فعالیت سیاسی در راستای آرمان‌های انقلاب پرداخته بودند، در مهرماه سال ۸۷ و جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی را به‌طور رسمی تأسیس کردند و پیش از آن عضو شورای مرکزی ۱۱ نفره جبهه متحد اصولگرایان بود و برای حضور فعال در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ در قالب جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی فعالیت کرده است. وی در سال ۱۳۸۸ مدیر مسئول هفته نامه پنجره شد.

بیوگرافی علیرضا زاکانی

ابهام در مورد تحصیلات علیرضا زاکانی

زاکانی نیز در خصوص نمرات دبیرستان و نیز با رد مشروط شدن متوالی در یادداشتی به این موضوع پاسخ داد: " اول این که بنده در دوران دبیرستان هیچ گاه نمراتی را که ذکر کرده‌اید نداشته‌ام و تنها در سال ۶۲ دو تا تجدیدی دارم. زیرا بنده سال ۶۲ تا ۲۳ اردیبهشت ماه در جبهه بودم و تنها ۷ روز بدون معلم درس خواندم و در طول تحصیل هم به علت حضور در منطقه عملیاتی ترک تحصیل تلقی شده بودم و آن دو درس هم مدتی بعد امتحان دادم و قبول شدم.

دوم این که در مدرکی که در سایت بامداد (نزدیک به احمدی‌نژاد) منتشر شد و به استناد آن نوشته بودید بنده سه ترم مشروط شدم باید اعلام کنم ذیل همان نامه منتشر شده در بامداد نوشته شده بود که دو ترم از این سه ترم از مشروطی درآمده‌ام که دلیل آن تأخیر در اعلام نمرات بوده است که هنوز این چنین مشکلاتی برای دانشجویان رخ می‌دهد و نکته دیگر آن که آن یک ترم هم به آن دلیل مشروط شدم که مجبور بودم در کنار درس و مسئولیت بسیج دانشگاه برای تأمین خرج زندگی؛ یازده ماه از سال با ماشین کار کنم!

زندگینامه علیرضا زاکانی

کمیسیون ویژه بررسی برجام، پیامدها و نتایج

پس از پایان مذاکرات هسته‌ای ایران و تدوین برنامه جامع اقدام مشترک توسط ایران و کشورهای ۱+۵، نتایج به کشورها ارسال شد که در این بین مجلس شورای اسلامی ایران، کمیسیون ویژه را مسئول بررسی این توافق کرد. علیرضا زاکانی با رأی نمایندگان مجلس مسئولیت «کمیسیون ویژه بررسی برجام، پیامدها و نتایج» نام داشت را بر عهده گرفت.

مسئولیت علیرضا زاکانی در مجلس

وی در زمان مدیریت خود در این کمیسیون، دعوت از مقامات هسته‌ای، سیاسی و اقتصادی ایران به کمیسیون برجام را در دستور کار خود قرار داد و در نامه‌های جداگانه به سران قوا، خواستار دیدار با آن‌ها شد. وی همچنین در نامه‌ای به محمدجواد ظریف، خواستار حضور یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کمیسیون برجام و ارائه توضیحات در خصوص توافق با ایران شد و در برنامه تلویزیونی متن حاشیه، درباره ارائه اطلاعات محرمانه توافق ایران و آژانس گفت که علی‌اکبر صالحی قول داده که این مفاد را در اختیار کمیسیون قرار بدهد.

zTGAX1wIXgC8

حضور زاکانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲

علیرضا زاکانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ با حضور در ستاد انتخاباتی وزارت کشور در یازدهمین دوره انتخابات نام‌نویسی کرد که پس از بررسی شورای نگهبان احراز صلاحیت نشد.

حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶

علیرضا زاکانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ نیز شرکت کرد که برای دومین دوره پیاپی با نظر شورای نگهبان احراز صلاحیت نشد.

حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰

وی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ و سیزدهمین دوره انتخابات نیز مجدداً ثبت نام کرد و تأیید صلاحیت شد.

علت معلولیت دست زاکانی

علیرضا زاکانی با شروع جنگ تحمیلی، در ماه های اولیه دفاع مقدس ـ در حالیکه بیش از 15 سال نداشت ـ همدوش دیگر جوانان بسیجی پا به عرصه دفاع از دین و میهن گذارد و مشکل دست راست علیرضا زاکانی به دلیل مجروحیت در جنگ است.

زاکانی دو همسر دارد؟

مالک شریعتی سخنگوی ستاد زاکانی در توئیتی نوشت: تصور این بود که روزی یک خبر جعل شود.

ظاهرا نگرانی از آینده، وادارشان کرده با توسل به ابزارهای امنیتی، هر ساعت خبری جعل کنند.

مردم بدانند کسی که با تمام مظاهر فساد، نفاق، فتنه، انحراف و... در هر جناح و پستوی امنیتی در افتاده، قبلا جان و آبروی خود را با خدا معامله کرده است.

همسر زاکانی کیست؟

« معصومه پاکتچی » همسر علیرضا زاکانی و دارای تحصیلات سطح حوزه علمیه است او همچنین مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان تهران است.

ایشان از سال ۱۳۸۶ هم مسئولیت واحد خواهران بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود را عهده دار بوده و تندیس دکترین مهدویت را سال ۱۳۹۱ دریافت کرد.

ماجرای دختر زاکانی و تولد نوه در سوئیس

در طی روزهای پس از اعلام کاندیداهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شایعات بسیاری در مورد کاندیداهای تایید شده توسط شورای نگهبان وجود داشت. در حالی که رد صلاحیت برخی از چهره های شناخته شده بسیار خبرساز شده بود، برخی مدعی بودند که دختر و داماد علیرضا زاکانی که نام او در میان تایید صلاحیت شدگان نهایی دیده می شود ساکن سوییس است. این در حالی بود که برخی گمانه زنی ها، از رد صلاحیت علی لاریجانی به دلیل سکونت دخترش در خارج از کشور حکایت داشت. علیرضا زاکانی در یک برنامه تلویزیونی به شایعات در مورد سکونت دختر و دامادش در سوییس و داشتن تابعیت این کشور پاسخ داده است.

وی در این فایل ویدیویی می گوید که دختر دومش از دانشجویان طراز اول دانشگاه صنعتی شریف بوده و لیسانس مهندسی کامپیوتر خود را با معدل الف از این دانشگاه اخذ کرده است و داماد وی نیز فارغ التحصیل همین دانشگاه می باشد. زاکانی در صحبت های مدعی می شود که اساتید این دختر در مورد استعداد خاص وی با او صحبت کرده اند، همان اتفاقی که در دوران کودکی در مورد دختر دوم زاکانی و دیگر دخترانش نیز افتاده و اساتید گفته اند که ظاهراً این دختران «ویژگی های خاصی» دارند. زاکانی در ادامه می گوید: «دخترم به من گفت که من می‌خواهم به کشور خدمت کنم، اما ادامه رشته‌ای که مورد نظر من است در ایران مقدور نیست.من به او گفتم اگر رشته‌ای که می‌خواهی به واسطه آن به کشور خدمت کنی در کشورمان نیست، من استقبال می‌کنم از اینکه تو این پرچم افتخار را شاگردی کنی و به کشور وارد کنی».

زاکانی در ادامه چنین گفته است: «به دختر من گفتند درس خود را ادامه بده اما گفت می خواهم بیایم در ایران خدمت کنم. من ریالی خرج دخترهایم نکردم و یک دلار و هیچ ارزی به آن ها ندادم».

این نماینده مجلس در مورد رشته تحصیلی دخترش نیز چنین می گوید: « دخترم در رشته علوم انسانی دیجیتال که حدود چند سال است که در دنیا راه اندازی شده و پس از آمریکا یک دانشگاه رتبه ۱۰ اروپا که دخترم در آنجا تحصیل کرد، این رشته را داشت. دخترم نه بورسیه شد و نه سهیمه‌ای دریافت کرد بلکه فقط با کارها و پژوهش‌های خود در آن دانشگاه قبول شد. دخترم درس ۲ ساله را طی یک سال و نیم به پایان رساند و یکسال است که به کشورمان بازگشته است». خبرگزاری مهر در مورد رشته تحصیلی دختر علیرضا زاکانی نوشته است که وی در سال ۱۳۹۵ از دانشگاه صنعتی شریف و در رشته مهندسی کامپیوتر فارغ التحصیل شده و سپس در رشته «علوم اجتماعی محاسباتی» که معادلی در داخل کشور ندارد، در دانشگاه EPFL سوییس به خاطر داشتن سابقه ممتاز تحصیلی به صورت رایگان پذیرفته شده است.

در مورد تولد نوه علیرضا زاکانی در سوییس که فرزند همین دختر مورد بحثشان است نیز مهر گفته است که زمان به دنیا آمدن این فرزند همزمان با پایان ترم دوم تحصیل بوده و به خاطر فاصله دو روزه امتحان آخر با تولد فرزند، دختر علیرضا زاکانی امکان به دنیا آوردن فرزندش در ایران را نداشته است. همچنین این خبرگزاری متذکر می شود که سوییس قانون خاک نداشته و فرزندان والدین خارجی با تولد در این کشور نمی توانند تابعیت سوییس را بدست آورند. در روزهای اخیر شایعات زیاد دیگری در مورد علیرضا زاکانی منتشر شده که از آن میان می توان به ادعای داشتن دو همسر، سه بار مشروطی در دوران تحصیل و استفاده از رانت برای تحصیل در درشته پزشکی هسته ای و همچنین این موضوع که ۲۰ میلیون حقوق گرفته و ۱۵.۴ میلیون را صرف امور انقلابی می کند اشاره کرد.

علیرضا زاکانی جانباز بوده و پس از پایان جنگ در رشته دستیاری کودکان پذیرفته شده و سپس با تغییر رشته، در رشته پزشکی هسته ای تخصص گرفته است. زاکانی که مدتی رییس سازمان بسیج دانشجویی بوده، در پاسخ به شایعات در مورد نمرات بسیار پایین و مشروطی سه باره در دوران تحصیل گفته بود: «ذیل همان نامه منتشر شده در بامداد نوشته شده بود که دو ترم از این سه ترم از مشروطی درآمده‌ام که دلیل آن تأخیر در اعلام نمرات بوده‌است که هنوز این چنین مشکلاتی برای دانشجویان رخ می‌دهد و نکته دیگر آنکه آن یک ترم هم به آن دلیل مشروط شدم که مجبور بودم در کنار درس و مسئولیت بسیج دانشگاه برای تأمین خرج زندگی؛ یازده ماه از سال با ماشین کار کنم». وی همچنین مدعی شده بود که به علت جراحات دوران جنگ، مسئولین دانشگاه بر تغییر رشته او تاکید داشته اند.

او در سخنانی گفته است اگر رییس جمهور شود، آمریکایی ها به التماس افتاده و مجبور به برداشتن تحریم ها خواهند شد. او با اعلام دارایی های خود مدعی شده که دو واحد ۹۵ متری در خیابان ایران دارد که محل زندگی خود اوست و همسرش نیز یک خانه ۷۵ متری در پردیسان قم دارد. او همچنین مدعی شده که ماشین شخصی نداشته و حقوق پزشک هیئت علمی می گیرد و ماهی ۴.۵ میلیون برای گذران زندگی به همسر خود می دهد.