عبدالناصر همتی نامزد انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز (چهارشنبه) در برنامه رادیو اقتصاد گفت: در بیانیه‌ای که در هنگام ثبت نام در وزارت کشور صادر کردم، تاکید کردم که الان در کشور ما جایگاه اقتصادی و شرایط معیشتی در تراز و موقعیتی نیست که ما بگوییم در تراز فداکاری، تلاش و ایثارگری مردم عزیز باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما حتماً باید این شرایط را تغییر بدهیم. برای همین، علت اصلی کاندیداتوری من این بود که با توجه به تخصص و گذشته کاری‌ام در سیستم بانکی، بیمه و حتی در دانشگاه، این مسیر را اصلاح کنیم و مورد ترمیم قرار دهیم.

وی اضافه کرد: یک اشکال ساختاری داریم که من به آن می‌گویم حکمرانی اشتباه اقتصادی. این مسئله منجر شده است که ما همواره با یکسری از روندهای نامطلوب اقتصادی مواجه باشیم.

همتی تصریح کرد: سرانه سرمایه‌گذاری در هشت سال گذشته، همان میزانی است که در سال ۸۲ بوده و تغییری نداشته است اما در کشوری مانند ترکیه از آن زمان تا الان ۲.۵ برابر شده است.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: مسئله دوم بهره‌وری است. متاسفانه بهره‌وری نه تنها رشد نکرده بلکه در بعضی جاها منفی نیز بوده است. این‌ها عواملی هستند که به تدریج رشد اقتصادی را دچار مشکل کرده است.

وی ادامه داد: برخی عوامل باعث شده است که در سه دهه گذشته، میانگین رشد اقتصادی ما در حد ۳ درصد باشد. در یک دهه گذشته که عمدتاً با تحریم نیز مواجه هستیم و نوسانات درآمد تشدید شده، میانگین رشدمان نیم درصد بوده است. در واقع اگر حساب کنید، ۱۰ سال اقتصاد ما فقط پنج درصد رشد کرده است.

همتی تصریح کرد: شاخص‌های پولی ما نیز همین مشکلات را داشته است. به خاطر ساختار و حکمرانی غلط اقتصادی تورم ما نیز، میانگین به صورت سالانه ۲۰ درصد رشد کرده است. نقدینگی نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.

وی در ادامه گفت: مسیر اقتصاد به سمتی می‌رود که برخی مردم دچار فقر مطلق شدند. زندگی برای اقشار مختلفی در روستاها، شهرهای کوچک و حاشیه شهرها سخت شده است لذا ما مسئولیم که متغیرها را اصلاح کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: توزیع درآمد در کشور ما بسیار نامناسب است. من احساس می‌کنم اگر ۴ سال در سمت ریاست‌جمهوری باشم، بتوانم اصلاحات اقتصادی را انجام دهم.

ادامه دارد...