اصلاح طلبان در انتخابات 1400 هم در ریاست جمهوری و هم در شوراهای شهر و روستا شکستی سخت خوردند که دلایل گوناگونی دارد.

مهمترین علت عدم اقبال مردم به اصلاح طلبان در انتخابات اخیر را باید به رویکرد و عملکرد دولت فعلی جست و جو کرد.

دولت تدبیر و امید با سیاست پدرخوانده های اصلاح طلب در سال 92 و 96 بر روی کار آمد اما اینک شاید هیچ ایرانی نیست که نمره قبولی کارنامه این دولت بدهد.

در سال 92 با فشار به عارف برای کناره گیری به نفع روحانی و شعارهای معتدلانه و وعده های بسیار روحانی پیروز شد و در سال 96 نیز رئیس دولت اصلاحات با " تکرار می کنیم" اصلاح طلبان را به خط کرد تا دولت روحانی 8 ساله شود.

در دولت روحانی نیز اصلاح طلبان بیشتر کرسی های مدیریتی را در دست گرفتند و حالا آمار بالای تورم و مشکلات عدیده اقتصادی و معیشتی محصول تفکر لیبرالی و تکتوکراتی اصلاح طلبان و عملکرد آنهاست.

از رشد 1200 درصدی مسکن تا تورم 50 درصدی باعث شد کمر مردم زیر فشار اقتصادی خم شود.

اخیرا یکی از رسانه های اصلاح طلب در مطلبی نوشته که محبوبیت اصلاح‌طلبان و آقای روحانی در این مدت ۸ ساله کم شده و کمتر هم خواهد شد از این رو آنچه در آینده می‌تواند در بین مردم محبوبیت و مقبولیت پیدا کند پرچم و شعار جدید است ممکن است حتی اسمش اصلاح‌طلبی نباشد.

شاید آن جناح سیاسی که در آینده باید به میدان سیاست بیاید ممکن است اسمی مثل دولت ملی یا وحدت ایرانی با شعارهای ایرانی و ملی و حقوق بشری و آزادی و عدالت باشد.شاید اصلا لازم نباشد این پرچم جدید که برای حمایت مردم  برافراشته می‌شود نام اصلاحات داشته باشد

صادق زیباکلام نیز که از چهره های سرشناس جریان اصلاح طلبی و تحلیلگر این جریان محسوب می شود پس از انتخابات گفت که پس از براندازان...دومین و بزرگ‌ترین بازنده انتخابات ۲۸خرداد اصلاح‌طلبان بودند...دو و نیم میلیون رأی برای آقای همتی در حقیقت تیر خلاصی در شقیقه اصلاح‌طلبان بعد از ۲۴ سال حیات سیاسی‌شان بود. در بدبینانه‌ترین حالت دست‌کم ۱۰ میلیون و در خوشبینانه‌ترین حالت حتی رفتن به دور دوم را اصلاح‌طلبان برای نامزدشان پیش‌بینی کرده بودند؛ اما شکست آنان به‌مراتب سنگین‌تر از دیگران بود.

در این انتخابات چهره های بسیاری به حمایت از همتی پرداختند اما رای پایین وی نشان داد مردم خواستار تغییر وضعیت موجود بودند.

افرادی از این جریان که دست به تحریم انتخابات زده اند بر روی کاهش مشارکت مردم مانور دادند اما به خوبی می دانند عملکرد آنها یکی از دلایل اصلی کاهش مشارکت بوده است.

حتی در انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز که لیست جمهور را به مردم ارائه کردند و پایین لیست امضای خاتمی رقم خورد به صوزت یکدست انتخابات شوراها را نیز باختند تا بدانند محصول عملکرد آنها از سوی مردم " نه" بزرگ در انخابات بود.

شکست جریان اصلاح طلب در سال 1400 دو دلیل بزرگ داشت: کارنامه ضعیف و راهبرد زورگویانه پدرخوانده های لیبرال.