حمیدرضا ترقی ، کارشناس مسائل بین الملل در گفت وگو با «افکارنیوز» ضمن اشاره به دستاوردهای ایران درطول بحران کرونا بیان کرد: پیشرفت علمی در هر کشور توسعه یافته یکی از مولفه های قدرت به حساب می آید و زمانی که توانمندی علمی در جهان فقط بین چهار یا پنج کشور وجود داشته باشد به طور طبیعی این کشورها به لحاظ اقتدار ملی از موقعیت برتر نسبت به سایر کشورها برخوردار خواهند بود.

وی افزود: نوع امتیازاتی که بر حسب توسعه به کشورها داده می شود، رشد علمی و دستیابی به راهکارهای رفع نیازهای بشر است که علم پزشکی دراین امتیازات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

ترقی ادامه داد: امروز که جهان درگیر یک ویروس بسیار خطرناک شده و که تا کنون چندین میلیون نفر را مبتلا و از بین برده است، طبیعتا کشوری که بتواند بر این بیماری غلبه و واکسن آن را تولید کند در سطح جهان تعداد محدودی هستند و این محدود بودن هم ناشی از این است که این کشورها در بعد پزشک، پژوهش و تحقیقات علمی و پزشکی از توانمندی بسیار بالایی برخوردار هستند که می توانند دارو و واکسن مربوط به این بیماری های کم نظیری را تولید کنند.

این کارشناس می گوید: اکنون ایران در ردیف این کشورها قرار گرفته و می تواند چنین دارویی را با اتکا به ظرفیت های خودش و بر اساس توانمندی دانشمندان پزشکی کشورش بسازد و به تولید واکسن دست پیدا کند، به طور طبیعی و به لحاظ سطح علمی در ردیف پنج کشور جهان قرار می گیرد که این کشورها نه تنها در حوزه علم که در حوزه های دیگر هم از یک قدرت و توانمندی بالایی برخوردار هستند.

او عنوان کرد: بر همین اساس این روزها نگاه سایر کشورهای جهان به کشور ما به لحاظ رشد و توسعه علمی تغییر قابل ملاحظه ای کرده است. چرا که کشور ما در شرایطی به چنین علم و تکنولوژی برای تولید واکسن دست پیدا کرده که از همه طرف توسط آمریکا تحریم بوده و در اوج تحریم دارویی به چنین علمی دست یابی پیدا کرده است و این نشان می دهد اگر این تحریم ها و محدودیت های ظالمانه نبود قطعا جمهوری اسلامی ایران در این زمینه ها به پیشرفت های بیشتر و قویتری دست پیدا کرده بود.

ترقی افزود: یقینا امروز بسیاری از نخبه های جهانی و کسانی که در علم پزشکی مهارت و توانمندی دارند به این باور رسیدند که جمهوری اسلامی ایران در بعد رشد علمی و پزشکی همانطور که در دوران جنگ هم توانست از توانمندی بالایی در جراحی های سخت و دشوار برخوردار باشد، رسیده است. لازم به ذکر است نوع جراحی هایی که در دوران جنگ صورت می گرفت حتی در کشورهای دیگر هم به این دقت و سرعت انجام نمی شد.

تحلیلگر مسائل بین الملل گفت: ازطرف دیگر ایران در مبارزه با ویروس کرونا بار دیگر توانست جز معدود کشورهای پیشرفته جهان قرار گیرد و این نشان می دهد که چنین پتانسیل و ظرفیتی در کشور و نسل جوان ما وجود دارد تا در عرصه های مختلف پیشرفت های زیادی را به دست آورند.

او درانتها تاکید می کند: البته همه این موفقیت‌های علمی مرهون اعتماد به نفسی است که رهبری انقلاب به دانشمندان جوان ایرانی داده اند و با زدن واکسن ایرانی اوج این اعتماد و اطمینان را به ملت و جهانیان نشان دادند