هادی بیگی نژاد ، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «افکارنیوز» در مورد وضعیت قطعی برق توضیح داد: مسئله‌ای که در حوزه برق وجود دارد کمبود برق است نتیجه کمبود برق خاموشی دادن به مردم است ما برای شرایط موجود حدود ۶۶ هزار مگاوات برق نیاز داریم. با این میزان می‌توانیم شرایط را ثابت نگه‌داریم. اما اکنون تولید حدود ۵۴ هزار مگاوات است که تفاوت این دو حدود ۱۲ هزار مگاوات است. بنابراین کسری تقریبی ۱۲ هزار مگاواتی در کشور وجود دارد.

وی افزود: زمانی که نیازهای دیگر کشور را نیز اضافه کنیم این میزان افزایش می‌یابد. کارخانه‌هایی هستند که محتاج برق هستند و برق ندارند و اگر بخواهیم تمام نیازهای کشور را رفع کنیم حدود ۷۰ الی ۷۵ هزار مگاوات برق در کشور لازم داریم که در پیک مصرفی محاسبه می‌شود.

بیگی نژاد تأکید کرد: بنابراین در حال حاضر غیرازاینکه صرفه‌جویی صورت گیرد و خاموشی اعمال شود راه دیگری نداریم. با این حال ممکن است مردم بگویند طی روزهای اخیر خاموشی‌ها کمتر شده است. اما علتش این است که برق صنایع را قطع کرده‌ایم و کارخانه‌ها را تعطیل کرده‌ایم. به بعضی از کارخانه‌ها و صنایع گفته‌شده که از ۱۲ الی ۷ صبح کار کنند و برخی نیز کلاً خاموش شدند.

*با وزارت نیروی فعلی جز پذیرفتن تصمیمات برای مدیریت میزان برق هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم

این عضو کمیسیون انرژی گفت: نتیجه‌اش این است که یک واحد صنعتی که ۳۷ واحد برق مصرف می‌کرده اکنون ۶ واحد برق مصرف می‌کند. بنابراین اکنون خاموشی منازل مسکونی و مردمی نداریم. اما با خاموشی صنایع و کارخانه‌ها آن‌ها را دچار مشکلات جدی کرده‌ایم. مسئله این است که اگر دمای هوا افزایش یابد تلفات برق نیز زیاد خواهد شد، در این شرایط یا باید خاموشی صنایع را بیشتر کرد یا مجدداً برق مردم را قطع کرد.

او ادامه داد: بحث این است که اکنون چاره دیگری نداریم. شرایط طوری است که گویا فردی ته چاه افتاده به او می‌گوییم صبر کن طناب بیاورم و او می‌گوید اگر صبر نکنم چه کنم؟ شرایط ما نیز همین طور است و فقط باید اوضاع فعلی را مدیریت کنیم. مسئولان وزارت نیرو می‌گویند باید برق صنایع را کاهش دهیم یا قطع کنیم، می‌گوییم قبول. یا می‌گویند باید برق منازل و مردم را قطع کنیم، می‌گوییم قبول. مسئله این است که با وزارتخانه در این شرایط چه صحبتی می‌توانیم انجام دهیم تا شرایط تغییر کند؟ هیچ.

بیگی نژاد در انتها تشریح کرد: با این حال کمیسیون انرژی برنامه‌هایی را تدارک دیده که نیز در مجلس قرائت شد تا در آینده مشکلات رفع شود متأسفانه شرایط فعلی و کمبود برق حداقل تا سه سال آینده ادامه خواهد داشت