علی‌اکبر بسطامی ، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با افکارنیوز ضمن اشاره به لزوم هماهنگی قوا بیان کرد: یکی از ویژگی‌های مجلس یازدهم این است که با تدبیر رهبرانقلاب باید به عنوان یک مجلس انقلابی که دغدغه مردم را دارد به دنبال قوانینی باشد که متضمن رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی و فرهنگی باشد.

وی افزود: سالیان زیادی است که مردم درجهت رسیدن به حداقل امکانات با مشکلات جدی مواجه هستند و بخش زیادی از علت این ناملایمات به دلیل عدم هماهنگی قوای مقننه و مجریه بود که به قوانین بودجه‌ای و برنامه ششم توسعه که دولت باید لوایحش را به مجلس تقدیم می‌کرد، مربوط بود و توسط دولت به خوبی صورت نپذیرفت و مجلس به هر سختی که بود لوایح ارسالی را با رفع ایراد تصویب کرد.

بسطامی ادامه داد: ازطرف دیگر برخی از قوانین که طرح مجلس بود و به دولت ارائه می شد یا اجرا نمی‌شد و نمی‌توانست آن‌ها را اجراکند و حتی تعمدا آن‌ها را اجرا نمی‌کرد و می‌خواست طرح‌های ارائه شده توسط مجلس را ارائه نکند. ازطرفی شاید امکانش وجود نداشته است.

202012102621127545

او گفت: دربرنامه ششم توسعه شاهد بودیم دولت به دلایل مختلف ۵۰ درصد قوانینی که متضمن رفع مشکلات فعلی جامعه است در بخش‌های مختلف که امکان توجه به اقشار آسیب پذیر را فراهم می‌کرد  را اجرایی نکرد و همین مسئله باعث شد مردم باچالش های جدی مواجه شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: زمانی که مجلس و دولت در یک مسیر برای رفع مشکلات مردم و درراستای توصیه‌های مقام معظم رهبری همسو و هم‌قدم حرکت کنند قطعا اقدامات به نفع مردم تغییر خواهد کرد و در بخش اجرای طرح‌ها و لوایح مشکلی نخواهیم داشت و با طرح‌ریزی صحیح برنامه هفتم توسعه می‌توانند بسیاری از چالش ها را پشت سر بگذارند.

او تاکیدکرد: منطقی سازی ایجاد قوانین و اصلاح قانون بودجه ریزی کشور می تواند در سایه تعامل مجلس و دولت اجرا شود. اگر امروز دربخش‌های مختلف بودجه با مشکلاتی مواجه هستیم حاصل ناهماهنگی‌هایی است که درجهت پیش‌بینی‌های غیرواقعی بودجه دولت قبلی صورت گرفته است.

بسطامی درانتها متذکر شد: زمانی که مجلس و دولت دریک مسیر حرکت کنند و براساس آمارهای واقعی برنامه‌ها را تنظیم و قوانین را تصویب کنند، مردم در آسایش خواهند بود.