حجت الاسلام علی سعیدی رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای هیئت دولت که فرمودند سفر رئیس‌جمهور به خوزستان جلوه‌ای از مردمی بودن است و باید از منش‌های اشرافی‌گری و از موضع بالا به مردم نگاه کردن پرهیز شود، گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری دارای نکات بسیار زیادی است که باید برای استفاده از این بیانات، آنها را تبیین و مورد بررسی قرار داد.

وی ادامه داد: در اسلام مسئولان خدمتگزاران مردم هستند و بزرگترین ثواب و ارزش هم از لحاظ روایات، خدمت به مردم است. در جمهوری اسلامی نیز به تبعیت از اسلام، تواضع یکی از خصلت‌های بسیار مثبت و ارزشی است اما برای مسئولین تنها داشتن این خصلت کافی نیست، بلکه خدمتگزاری به مردم و متواضع بودن در برابر آنها یک وظیفه است.

رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا خاطرنشان کرد: مسئولین در جمهوری اسلامی، کارگزاران مردم هستند و این مردم بودند که زمینه به قدرت رسیدن آنها را فراهم کرده‌اند. بنابراین باید در برابر مردم متواضع باشند و در برابر آنها خودشان را خدمتگزار بدانند. حضرت امام خمینی (ره) نیز خودشان را خدمتگزار مردم می‌دانستند و می‌گفتند که به من خدمتگزار بگویید و از تعابیری غیر از این استقبال نمی‌کردند. مقام معظم رهبری نیز خودشان را خدمتگزار مردم می‌دانند.

مسئولین برتری‌طلبی نداشته باشند

حجت الاسلام سعیدی تاکید کرد: مسئولین باید خود را در کنار مردم قرار دهند تا مردم از آنها ترس و نگرانی نداشته باشند.

وی تواضع را یکی از ویژگی‌های مسئولین در نظام اسلامی دانست و گفت: مسئولین در نظام اسلامی باید خود را خادم مردم بدانند و از نگاه بالا به مردم بپرهیزند زیرا این نوع نگاه نتیجه تکبر مضاعف است. یک مدیر در جامعه اسلامی نباید از بالا به مردم نگاه کند. او نباید خودش را بالاتر و برتر از مردم بداند زیرا خداوند این فرصت را به او داده که در مقابل مردم بنشیند و مشکلات آنها را رفع و رجوع کند.

رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا افزود: نگاه از بالا داشتن، همان نگاه برتری‌طلبی است که در شأن کارگزاران نظام جمهوری اسلامی نیست. آنچه که مقام معظم رهبری در اولین دیدارشان با اعضای هیئت دولت سیزدهم تاکید داشتند می‌تواند منشور اخلاقی و سند بسیار ارزشمندی باشد که در برابرشان قرار دهد و در دوران مدیریتشان تلاش کنند آن را در سراسر مجموعه تحت فرمان نهادینه کنند.

حجت الاسلام سعیدی تاکید کرد: وزرا نه تنها باید خودشان به بیانات مقام معظم رهبری توجه داشته و تلاش کنند که این توصیه‌ها اجرایی شود بلکه باید مجموعه تحت فرمان خود را وادار کنند که با مردم از موضع بالا برخورد نکنند و نسبت به آنها برتری طلبی نداشته باشند. قرآن نیز این روحیه را مذمت می‌کند.

وی نارسایی‌ها در سیستم اداری کشور را یکی از مشکلات موجود دانست و گفت: متأسفانه دیده شده که در برخی از ادارات، مسئولان و کارمندان با مردم خوب برخورد نمی‌کنند و خودشان را خدمتگزار آنها نمی‌دانند. مسئولین در ازای مسئولیت و پست و جایگاهی که دارند حقوق دریافت می‌کنند پس باید خود را در قبال مردم مسئول بدانند.

رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا تصریح کرد: به نظر من رئیس محترم دولت سیزدهم باید منشور اخلاق کارمندی را عملیاتی کرده و همه کارمندان را موظف کند با مردم برخورد بسیار متواضعانه و خدمتگزارانه‌ای داشته باشند.